Германия пише баскетболната си история. Бундестима ще играе за първи път на финал на световно първенство, след като в зрелищен полуфинал съкруши мечтата на фаворита САЩ след победа със 113:111 и в неделя ще спори за титлата срещу Сърбия.

В Манила феновете станаха свидетели на знаменит двубой, а за първи път от 1990 година насам в елиминационен мач на световни финали и двата отбора реализираха над 100 точки. Тогава това се случва при 107:105 между САЩ и Пуерто Рико в срещата за бронза, но и след продължения.

Така за второ поредно първенство американците се провалят, защото както знаем, всичко различно от титла за петкратните световни шампиони получава именно такъв етикет. През 2019-а те останаха едва седми. Да, те може и да не бяха с най-добрия си състав, но въпреки това в него личаха 12 баскетболисти от НБА, част от които определено попадат в категорията "звезди".

Снимка: AP/БТА

Германците действително играха като добре смазана машина, а именитите им противници прекараха едва 4:36 минути от двубоя като водачи в резултата.

Германия поведе с 10 точки още през първата четвърт, в която двата отбора си реализираха общо 64 точки, а на почивката американците все пак бяха напред в резултата, но само с точка - 60:59.

Маншафта се откъсна напред в резултата през третата част, а въпреки финалния щурм на Щатите, НБА селекцията на Стив Кър нямаше сили за обрат. В последните 10 минути разликата отново няколко пъти стигаше кота "10", но минута преди края само точка делеше двата тима. Сгрешен пас на Антъни Едуардс при оставащи 26 секунди и 113:109 в полза на съперника се оказа ключов на финалната права, а макар Остин Рийвс да намали до 113:111, за останалите 0.5 секунди нямаше какво да се случи.

Големият герой за победителите днес бе Андреас Обст, реализирал 24 точки, комбинирани с 6 асистенции. Франц Вагнер вкара 22, а Даниел Тайс - 21. Денис Шрьодер със 17 и Мориц Вагнер и Йоханес Тайман с по 10 допълниха излючително силното отборно представяне на победителите.

Антъни Едуардс вкара 23 за САЩ, а Остин Рийвс - 21.

Така германските национали влизат в неделния финал срещу Сърбия без загуба - 7 победи в 7 мача. Начело на "плавите" пък е Светислав Пешич - отговорникът за единствената европейска титла на Бундестима, завоювана през 1993 година.