Никола Йокич изигра поредния си феноменален мач на Олимпиадата в Париж, а невероятното му представяне бе в основата на победата на Сърбия срещу Германия в "утешителния" мач в "Берси" - този за бронзовите медали. Баскетболният професор изнесе лекция на Бундестима при успеха на родината си с 93:83, като завърши с трипъл-дабъл от 19 точки, 12 борби и 11 асистенции и стана едва четвъртият играч с подобно постижение на олимпийски игри.

Останалите трима са Александър Белов от СССР през 1976-а, ЛеБрон Джеймс от САЩ през 2012-а, Лука Дончич от Словения през 2021-а и отново Джеймс - срещу Жокера и съотборниците му в полуфинала преди броени дни.

Световният шампион Германия не бе напред в резултата нито за секунда, а Сърбия даде заявка за медала рано-рано, като в първата част наниза 30 точки, за да поведе с 30:21. Германците се опитваха, но не успяваха да се доближат на повече от 2-3 точки. Рано през втората част балканците за първи път в мача прехвърлиха разликата от 10 в своя полза, след което поддържаха добра дистанция в остатъка от двубоя.

На почивката бяха напред с 46:38, а най-голямата им преднина дойде в средата на третата част при 64:45. Последната част започна при 72:63 и завърши с точно 10 разлика - 93:83 и трети олимпийски медал за страната.

Досега съседите имаха два сребърни - от Атланта 1996 и Рио 2016, като единственото липсващо остава така жадуваното злато.

Василие Мицич също вкара 19 точки за победителите, Богдан Богданович добави 16, Алекса Аврамович - 13, а Филип Петрушев с 11 и Ваня Маринкович с 10 допълниха списъка с шестима топреализатори с двуцифрен актив.

Братята Вагнер бяха двамата най-резултатни за Германия - Франц вкара 18, а Мориц добави 17. Денис Шрьодер с 13 и Йоханес Тиеман с 11 бяха другите двама германци, прехвърлили десетте точки.

Така Маншафта ще трябва да почака за първия си медал от Олимпиада. Четвъртото място е и най-доброто класиране на страната при седмото ѝ участие в баскетболния турнир при мъжете.

Финалът между Франция и САЩ е от 22:30 часа днес.