На един от най-атрактивните играчи в цялата история на баскетбола ще бъде оказана огромна чест. Винс Картър, считан от не един или двама фенове, специалисти, треньори и колеги за забивач №1, стъпвал на терена някога, ще се окаже с изваден от употреба номер не от един, а от два отбора този сезон.

Само след месец 198-сантиметровият бивш гард ще бъде приет в Залата на славата, където несъмнено принадлежи, след като игра в НБА между 1998 и 2020 година. А двата отбора, в които остави най-трайна следа, ще "пенсионират" потника с №15, с който той твореше чудо след чудо, оставяйки гравитацията на заден план.

Торонто, където изгря звездата му в Асоциацята, вече обяви, че на специална церемония на 2 ноември при домакинството на Атланта потникът на Винс ще бъде вдигнат високо и никой друг няма да може да ползва този номер повече. Случайно или не Картър завърши кариерата си именно в редиците на Атланта Хоукс.

Заради неспирните си летящи изпълнения по време на престоя си в Торонто, той получи прозвището "Еър Канада".

Същото уважение ще получи и от Бруклин Нетс на 25 януари догодина - при домакинския мач с Маями Хийт. Винс игра за "мрежите" във времената, в които още носеха името Ню Джърси, но в случая това няма значение.

Осемкратният участник в Мача на звездите прекара шест години в Торонто между 1998-а и 2004-а, после още пет в Ню Джърси (2004-2009), след кето не се задържа никъде по-дълго, преминавайки през Орландо, Финикс, Далас, Мемфис, Сакраменто и Атланта, за да се откаже преди четири години, когато вече бе на 43-годишна възраст. Равносметката му в 1541 мача от редовния сезон е средно по 16.7 точки, 4.3 борби и 3.1 асистенции като показатели. В плейофите бележи по 18.1 точки в общо 88 срещи.

През 2000 година спечели Конкурса по забивки, съпътстващи Мача на звездите, като го направи с нечовешки изпълнения. Също така е "Новобранец на годината" за сезон 1998/1999, както и златен олимпийски медалист от Сидни 2000. На Игрите в Австралия сътвори една от незабравимите забивки в историята на спорта, прескачайки 218-сантиметровата френска кула Фредерик Вайс.

Снимка: Getty Images