България напуска Европейското първенство по баскетбол след загуба с 80:89 от Белгия в последния си мач от груповата фаза.

За родния тим тази вечер залогът бе всичко или нищо. Победа ни пращаше във фазата на преките елиминации за първи път от 37 години насам, а поражение означаваше край на мечтите.

Мечти, за които всички копнееха след вчерашния ни исторически успех над Грузия насред Тбилиси.За съжаление обаче Александър Везенков и компания не успяха да повторят подвига.

В редиците ни имаше видима умора от тежкия мач вчера. Липсата на свежест водеше до някои доста леки грешки в ключови моменти, най-вече във фаза защита. Фатална роля изигра и ужасната втора четвърт на мача.

След равностойна първа част, която белгийците спечелиха с 20:19 с доста късметлийска тройка със сирената, във втората част всичко за отборът ни се срина.

Стрелбата ни от средна и близка дистанция бе ужасяваща, а пропуските в атака се отразяваха и на играта в защита. Белгия ни сложи разлика от 10 точки само в тази част, като се оттегли на почивка с общ аванс от 11 точки при 41:30.

Снимка: fiba.basketball

Началото на третата част бе моментът, в който България показа, че няма никакво намерение да се предава и ще хвърли всичко до последните останали сили в опит за победа.

Само за четири минути този пасив от 11 точки бе стопен и България отново бе в играта за победата.

Разбира се, силната ни игра не означаваше, че белгийците са спрели да вкарват. България все пак спечели третата четвърт с пет точки разлика и влезе в решителната последна част с общо изоставане от шест точки при 60:66.

За съжаление в тази напълно равностойна част България така и не успя да се доближи на по-малко от четири точки от своя противник, като в крайна сметка Белгия спечели този двубой с 80:89.

Така след четири поражения и една победа, България напуска Евробаскет 2022, който бе първият ни голям турнир от 11 години насам.

Родният тим показа страхотни неща през изминалата седмица, като на фона на ролята си на тотален аутсайдер, показа на баскетболна Европа, че има сили да се надиграва с всеки един опонент.

А пък Александър Везенков показа на най-високо европейско ниво, че е един от най-добрите баскетболисти на Стария континент.