Баскетболът е едно от най-чаканите събития в програмата на олимпийските игри при всяко издание на най-големия спортен форум в света на всеки четири години. След като дебютира официално на Олимпиада през 1936 година в Берлин, сега в Париж ще гледаме двадесет и втория баскетболен турнир в историята на Игрите.

Дори и без подсказване може да се досетите, че най-успешната нация е САЩ. Американците са недостижими със своите 16 титли, като за последно не станаха шампиони през 2004 година, когато №1 бе Аржентина. В исторически план янките не са стъпвали на върха само още три пъти - през 1988 в Сеул, когато остават трети, през 1980 в Москва, когато не участват на Олимпиадата и през 1972 в Мюнхен, когато губят драматично от СССР.

В Париж ще гледаме общо 51 играчи от НБА, което не е лош показател, при положение, че в Париж ще участват общо 144 баскетболисти. Ако разширим погледа си още малко, то общият брой на играчи, които играят понастоящем или в някакъв момент от кариерата си са имали допир до най-силното клубно първенство в света, стига до 81!

Стартът на баскетболния турнир е в събота по обяд, а още в неделя ще гледаме мегасблъсък между абсолютния фаворит САЩ и един от другите в тази категория - Сърбия. Шампионите са със състав, който е изцяло от НБА звезди, докато западните ни съседи са водени от Никола Йокич, безспорно най-добрият играч в света в последните години.

В редиците на американците отново е Кевин Дюрант, който заедно с Кармело Антъни дели рекорда за най-много олимпийски титли в баскетбола - по три на брой. И докато Мело вече е далеч от активния спорт, то Кей Ди може да се превърне в първият баскетболист с четири олимпийски титли. Ако разбира се Щатите стигнат до върха отново.

Именно в тази посока потегляме - кои са рекордите на олимпийските игри, когато става дума за баскетбол?

Несъмнено най-впечатляващ си остава този на "Свещената ръка". Бразилската легенда Оскар Шмит, който години наред продължава да е недостижим на върха при реализаторите. Големият Оскар може да няма медал от турнира, но пък надали скоро някой ще го застигне при реализаторите.

Снимка: Getty Images

За петте си участия между 1980-а и 1996-а той вкарва общо 1093 точки. Доста повече от втория Андрю Гейз от Австралия (789), а птк от активните играчи най-близо, ако въобще може да кажем, че това е близо, са Пати Милс от Австрлия (501) и Кевин Дюрант от САЩ с 435. Бразилският снайперист държи и рекорда за най-много точки средно на мач в един турнир - 42,3 в Сеул през 1988-а, а тогава поставя постижението и за най-много точки в един мач (55).

Шмит, макар и в компанията на няколко други фигури, е рекордьор по най-много олимпийски участия - 5 на брой. Толкова имат и Гейз, Теофило Крус (Пуерто Рико), както и испанските колоси Хуан Карлос Наваро и Руди Фернандес.

От изброените активен към момента е единствено последният. И да, Руди е в състава на "Ла Роха" за Париж 2024, а ако всичко е наред, той ще стане първият състезател, участвал на шест олимпийски баскетболни турнира.

Дебютът му е през 2004-а в Атина, когато първи минути на Олимпиада записва и ЛеБрон Джеймс. След това обаче Руди последователно играе през 2008-а, 2012-а, 2016-а и 2021-а.

За да стигнем до 2024-а, когато ще получи "отличен" в графа "участия" и еднолично ще застане на върха.

Снимка: Getty Images

В последните години в НБА сме свикнали почти ежедневно да виждаме мачове с трипъл-дабъл - достигане поне до 10 в три различни статистически компонента. Но на Олимпиада това се е случвало само три пъти. Като трябва да се вземе под внимание, че до 1970 година асистенции и борбите не са част от официалната статистика.

Но след това тримата, които могат да се похвалят с подобни мачове, са Александър Белов (СССР), ЛеБрон Джеймс (САЩ) и Лука Дончич (Словения).

Белов е пионерът - с 23 точки, 14 борби и 10 асистенции при победата на Съветския съюз над Канада със 100:72 преди 48 години.

Джеймс прекъсна 36-годишното чакане в Лондон преди 12 лета, когато в четвъртфиналите помогна на своята страна да разбие Австралия със 119:86 и допринесе с 11 точки, 14 борби и 12 завършващи подавания.

Снимка: AP/БТА

Най-пресният случай пък е от 2021 година в Токио, когато Лука Дончич, за съжаление липсващ в Париж, вкара 16 точки, хвана 10 отскочили топки и направи умопомрачителните 18 асистенции, ала Словения отстъпи на Франция в полуфиналите с 89:90.

Несъмнено точките са най-отличаващият се компонент в баскетболните мачове. Както вече отчетохме, олимпийски отличник в този аспект е Оскар Шмит.

При борбите №1 също е бразилец - Маркос Абдала Лейте овладява цели 22 на брой в Мюнхен през 1972 година срещу Пуерто Рико.

Мануел Саенс от Мексико пък е №1 по асистенции в един мач - със своите 20 срещу Япония в Монреал 1976.

Латвиецът Игор Миглиниекс пък е най-добрият крадец със своите 11 отнети топки срещу Литва за ОНД през 1992 година и единствен с двуцифрени показатели в цялата олимпийска история.

Най-много чадър в един мач пък постига сръбската кула Стойко Вранкович. 218-сантиметровият център раздава 9 блокирани изстрела на Пуерто Рико в мач на Югославия през 1988 година в Сеул.

Снимка Getty Images

 

Колкото до самия турнир - дванадесетте отбора са разпределени в три групи от по четири всяка. И коя от коя по-интригуваща.

Започваме с група "А", където са Австралия, Гърция на Янис Адетокумбо, изпълнената почти изцяло с НБА играчи селекция на Канада и Испания.

В група "В" са домакините от Франция с изгряващата звезда Виктор Уембаняма, световните шампиони от Германия, както и Япония и Бразилия.

За да стигнем до група "С" с дебютантите от Южен Судан, хегемоните от САЩ, подгласниците от Сърбия, както и Пуерто Рико.

Програмата на турнира се открива от Австралия и Германия в 12:00 в събота, а до края на деня следват Германия - Япония (14:30), Франция - Бразилия (18:15) и Гърция - Канада (22:00).

От 12:00 в неделя ще гледаме Южен Судан и Пуерто Рико, а черешката на тортата е от 18:15 часа в последния ден на седмицата, когато Сърбия ще се изправи срещу могъщия САЩ, след като миналата седмица загуби тежко в контрола точно от този съперник.