Световно първенство като това светът не е виждал. Страна с 12 000 кв. км площ и по-малко от 5 милиона души население ще бъде домакин на най-големия световен футболен форум, но не е само това: Първенството ще се проведе в меко казано необичаен период от годината - от 21 ноември до 18 декември, когато температурата там е около 30 градуса, а средната влажност на въздуха рядко пада под 70%.

Ще е брутално изпитание за кондицията на играчите и, бъдете сигурни, покрай това изненадите ще бъдат повече от друг път.

На старта на първенството, Европа води на Южна Америка по брой спечелени световни титли с 12:9. Представители на Стария континент спечелиха последните четири първенства, а на шампионата в Русия преди четири години превъзходството бе толкова смазващо, че европейските отбори окупираха всички места във финалната четворка. Иначе казано - на Южна Америка ѝ е ред да сложи край на прокобата, но кой би могъл да го направи?

В предложенията на WINBET Бразилия е фаворит №1 за триумф в Катар. Това е последният отбор извън Европа, стъпил на световния връх. Селесао направи това преди точно 20 години в Йокохама, Япония в единственият досега шампионат, проведен в Азия. Бразилците отпаднаха нещастно на четвъртфинал на предното световно от Белгия, след което спечелиха безапелационно Копа Америка. През миналата година стигнаха финал на същия турнир, но загубата от Аржентина да не ви лъже - селекцията на треньора Чичи за нищо на света не искаше да поднесе трофея на президента Болсонаро, който седмици по-рано се бе опитал да извърши преврат във футболната федерация и затова игра проформа във финала.

Бразилия е в група, която е почти копие на тази, в която бе на световното преди четири години - заедно с Швейцария и Сърбия, плюс Камерун (за сметка на Коста Рика). В добавка, южноамериканците играят в четворката, която завършва последна, и ще имат възможността да си изберат потока за елиминациите. А че Чичи е способен на това се видя още в Русия, когато бе направено стратегическо равенство с Швейцария на старта, позволило на Селесао на контролира нещата в групата.

С Алисон и Едерсон, Бразилия има (може би) най-добрия в света вратар и (вероятно) най-добрата негова резерва. Защитата е желязна, а средната линия - задушаваща. Проблемът е атаката, колкото и странно да звучи. Фирмино остаря, Габриел Жезус регресира драматично, а Неймар е непостоянен. А ако трябва да се разчита на Ришарлисон, работата на отбора е спукана. Но Копа Америка показа, че Бразилия знае как да печели "на нула". Може и да не го право красиво, но селекцията на Чичи печели винаги.

Аржентина е действащият шампион на Южна Америка и последният отбор от континента, който игра финал на световно. Това ще е и последното световно на Меси, който все пак спечели трофей с националния отбор. Аржентина премина без загуба квалификациите (последният мач, преиграването на прекъснати мач с Бразилия е планиран за септември, но той е само протоколен) и в група със Саудитска Арабия, Полша и Мексико няма да има проблем да прескочи в елиминациите. А там потокът ще е интересен. Евентуален четвъртфинал с Нидерландия и полуфинал с Бразилия - все съперници, които жадуват реванш.

Аржентина има страхотно нападение и победата с 3:0 срещу Италия във "Финалисима" бе показателна. Проблемът е в ариегарда. Защитата е неопитна (е нея няма играч с дори 50 мача за националния отбор), а Армани и Руи на вратата са по-скоро рецепта за катастрофа.

От европейските отбори Нидерландия има най-много какво да доказва и участието в Лигата на нациите даде доста поводи за оптимизъм. Луи ван Хаал измъкна максимума при първото си участие на световно и никой не се съмнява, че е майстор на мотивацията. Плюс това "Оранжевите" са в група с Катар, Еквадор и Сенегал, което си е направо двуседмична ваканция преди истинските мачове.

Жребият си направи зловеща шега с четири от най-силните европейски отбори. Германия и Испания в група "Е", Белгия и Хърватия в група "F". И най-вероятно осминафиналите помежду им, ще са касапница. Трудно отбор въвлечен в подобен брой кървави мачове, ще пробие до финал, а пък да спечели титлата... Освен това Белгия е "твърде стара", Испания - "твърде млада". Германците са непостоянни, а на хърватите им липсва дълбочина и при първата контузия на основен играч започват да издишат.

Освен за Меси, това световно в Катар се очаква да е последно и за Роналдо. Звездата му на клубно ниво в общи линии залезе. В националния все още има рекорди за подобряване, но чудото от Сен Дени през 2016 г. няма да се повтори. Самият факт, че португалците имаха нужда от бараж и много треперене срещу Турция и Северна Македония е красноречив. Група с Гана, Уругвай и Южна Корея звучи приятно, но евентуален четвъртфинал с някой от четворката Германия-Испания-Белгия-Хърватия вероятно ще е краят на илюзиите.

Къде е мястото в цялата картинка на Франция и Англия? Към днешна дата - на опашката на претендентите и на път да изпаднат от тях. Лигата на нациите не e точен ориентир преди старта на световното, но и двата отбора бяха пълна катастрофа в нея досега.

Упорството на Гарет Саутгейт да залага на защита от футболисти на манчестърските отбори доведе до две загуби от Унгария. Освен Кейн в нападение няма никой, а магията при статичните положения, която донесе толкова успех преди четири години в Русия, вече я няма.

Положението с Франция пък напомня удивително на световното през 2002 г., когато те пак заминаха като световни шампиони, но дори не продължиха след групата! В компанията на Австралия, Дания и Тунис това би било нечуван катаклизъм, но пък и никой не очакваше след два мача с Хърватия и по един с Дания и Австрия в Лигата на нациите Франция да има общо... две точки. При това, въпреки че селекционерът Дешан даде почивка в някаква степен на доста от звездите, никой не липсваше. През 2018 г. Франция стана шампион в едно от най-безличните световни първенства, а оттогава футболът продължи напред, а "петлите" тъпчат на място.


Материалът е предоставен от Winbet