Световният шампион Хорхе Лоренсо победи лидера в MotoGP Марк Маркес и спечели Гран при на Япония, с което изпрати битката за титлата в решителния финален кръг за сезона във Валенсия. Пилотът на “Ямаха“ направи перфектен старт от полпозишън и до края удържа силните атаки на по-младия си конкурент и неговия съотборник в “Хонда“ Дани Педроса. Лоренсо разполагаше с по-добрия мотор по завоите на пистата “Мотеги“ и във втори пореден уикенд накърни надеждите на Маркес за предварително спечелване на титлата. 26-годишният испанец запази по-добре своите меки гуми и спирачки до решителната фаза на състезанието и заслужено се поздрави с 30-ата победа в кариерата си. Тя е седма за него през сезона и вече има с една повече от своя сънародник. Въпреки това второто място на 20-годишният Маркес го оставя начело във временното класиране с 13 точки аванс преди разпределянето на последните 25 във Валенсия. При това положение той ще има нужда от четвърто място в надпреварата на 10 ноември, за да стане най-младият световен шампион в 64-годишната история на най-високия клас от мотоциклетната Гран при. Дани Педроса, който стартира в Япония с теоретични шансове за титлата, завърши трети и вече е извън борбата за нея. Алваро Баутиста и Щефан Брадл вкараха още два мотора на “Хонда“ в първата петица, след като допълниха драмата с битка до финалната линия. Пилотът на “Грезини“ ускори по-добре след излизането от последния завой и изпревари германеца в LCR в спринта към карирания флаг. Валентино Роси също направи добър старт и се изстреля втори, но във втората обиколка взе широко 11-и завой и остана пети. Още в следващия тур пилотът на “Ямаха“ повтори грешката си, но този път мина през чакъла и се върна на пистата едва на 11-а позиция.