Италианецът Матео Малучели от отбора "JCL-UKYO" спечели първия етап от 71-вата Колоездачна обиколка на България. Тимът на победителя, който облече жълтата фланелка в състезанието, е японски.

Трима от съотборниците на Матео са именно от азиатската държава, а другите двама - италианци.

Малучели, който във вчерашния пролог завърши втори и днес стартира с лилавата фланелка от площад "Народно събрание" в София, показа, че спринтовете са най-силната страна от карането му.

И точно така спечели етапа - 161.5 километра от София до Троян, като измина разстоянието за 4.06:50 часа. Това го изкачи на върха в генералното класиране.

Етапът стартира в присъствието и на спортния министър Георги Глушков, а битката започна с откъсване на четирима състезатели, която почти сто километра се движеше пред основната група.

Сред "бегълците" бе и българинът Лъчезар Ангелов от отбора на "Витоша", който премина първи през четири от петте височини. Последната - Беклемето, обаче се оказа решителна за изхода на етапа.

Тя бе атакувана от група от около 40 колоездачи, която обаче на спускането към Троян се разби на две.

За силното си представяне в откъсването Ангелов си спечели правото да облече бялата фланелка на червени точки, което се носи от лидера при катерачите. Лилавата за активност пък ще бъде за състезаващия се за тима "Васил Левски" сърбин Лука Туркулов.

Обиколката на България продължава в понеделник с втория етап - 108.3 километра от Троян до Казанлък.

Състезанието отбелязва стогодишнина от първото издание на едно от най-старите, запазили традицията си спортни събития у нас. През 1924-а е първият български "Тур", а тазгодишното издание е №71 навръх вековния юбилей.