Старата дама: Българският "Тур" е на 100, но страстта на две колела се ражда още през XIX век
Обиколката на България празнува юбилей, но не е началото на колоездачното движение в страната
За света на колоезденето годината принадлежи на Тадей Погачар с неговия дубъл на "Джиро" и "Тур дьо Франс". Или пък на Ремко Евенепул, който също направи златен дубъл, но на Олимпийските игри.
Още по темата
У нас обаче лятото в тази луда надпревара на две колела е по-специално по други причини. Старата дама на българския спорт - Обиколката на България, навършва 100 години.
В събота от София, с 1-километрова надпревара по часовник, тръгва 71-вото издание на едно от най-старите, съхранили се състезания в историята ни. Първата Обиколка стартира на 21 август 1924 г.
По обяд в онзи горещ ден от сградата на Народното събрание тръгва група от 21 колоездачи. След 1933 км по прашните тогава пътища, финишират 13. Победителите са двама - Георги Абаджиев и Коста Дюлгеров.
В следващите 25 години ще има само още едно издание - през 1935 г. (спечелено от Марин Николов), за да стане състезанието регулярно през 1949-а с първата победа в него на легендарния Милко Димов.
Да, това е началото на "Българския Тур". Но е и старт на колоезденето като спорт у нас. Това е далеч по-назад във времето и с основание то може да претендира, че е вторият най-стар спорт в България като структура и първи прояви.
Пак през август, но през 1902 г., в Русе се събират осем мъже, за да сложат началото на Българския колоездачен съюз. Кой знае дали са вярвали, че 122 години по-късно ще се пише и говори още за спорта, който опитват да подредят тогава за първи път в организиран вид. Карането на колелета в края на 19-и и началото на 20-и век у нас е много популярно, а това е първата "национална организация".
Моментът е такъв, че спортът прохожда у нас. Футболът още е известен като "ритнитоп", а едва през 1909-а се появява сдружение, което съдържа името на играта, както я знаем днес.
Гимнастическо дружество "Юнак" вече съществува, но останалите популярни в следващите сто години игри още са далеч от това да са национално достояние.
Колоезденето бързо набира популярност в последните две десетилетия на 19-и век най-вече, заради голямото френско влияние у нас.
Първото колоездачно дружество в света е основано през 1866 г. в Париж, а 23 лета по-късно в столицата на България се създава Софийскии Колоездаченъ Клубъ. И това е началото, поне като данни за организирано практикуване на спорта.
През 1900-а година Международният колоездачен съюз (UCI) се появява след конгрес, а и до днес той ръководи спорта в глобален мащаб. Обиколката на България е част от неговия календар. А през 1928-ма нашият колоездачен съюз се присъединява към организацията, като е член и сега.
Девет години по-късно у нас се ражда и първото състезание, защото до "Тура" има време. Обиколката на Витоша е първа през 1909-а.
У нас се издава и специализиран вестник - "Български колоездач" достига сериозен тираж и се радва на сериозен интерес от читателите.
Но Обиколката на България е тази, която печели званието "Стара дама" на спорта ни. Традицията е огромна, а 71 издания за 100 години я правят наистина достолепен ветеран и обект на огромен респект със значимо място в спортния календар у нас.
Ето и някои любопитни факти от тази вековна история:
Най-дългият маршрут на Обиколката е в първото издание след нейното възстановяване през 1949 г. (трета като хронология) - 1905 км.
През 1997 г. пък е най-късият "Тур" на България - 924 км (в издание номер 47).
С най-много победи е Ивайло Габровски (5), с по три се гордеят Боян Коцев, Ненчо Стайков, Христо Зайков и Павел Шуманов. По две имат Милко Димов (първият следвоенен първенец), Иван Бобеков, Петър Петров, Димитър Господинов и Красимир Коев. Само в първото издание има двама шампиони - Абаджиев и Дюлгеров.
През годините 18 чужденци са печелили нашенския "Тур", като първият е Иржи Хава от Чехословакия през 1965 г. Шестима са от бившия СССР, а последният е Михал Шуран от Чехия. Той ще участва и в тазгодишното издание.
Най-голямата доминация е на Милко Димов, който през 1949-а печели 10 от 14 етапа. През същата година той прави и рекорда по най-голяма разлика между победителя и втория, като печели с цели 51 минути преднина.
И пак през 1949-а, когато Обиколката заживява втория си и вече ежегоден и пълнокръвен живот, цели 117 колоездачи застават на старта. Това е почти шест пъти повече от онези 21 ентусиасти, които на 21 август 1924 г. тръгват на дебютната авантюра в софийската жега.
През 2002-ра "Тура" бе по-специален - на него бе отбелязана стогодишнината от старта на организираното колоездачно движение у нас. Помните, нали - 1902 г., осемте ентусиасти в Русе...