Българският плувец Петър Мицин не успя да се класира за финала на Олимпиадата в коронната си дисциплина - 400 метра свободен стил. Талантът е световен рекордьор за юноши, а в тази възраст е и европейски и световен шампион, но днес остана много далеч от най-доброто, на което е способен.

Той завърши на седмо място в серията си, в която само първите двама продължават напред към финала, който е от 21:42 часа наше време тази вечер. 18-годишният Мицин даде време от 3:49.30 минути, което бе с повече от пет секунди по-бавно от победителя в серията - Лукас Мертенс от Германия, който продължи към спора за медалите с време от 3:44.13 минути.

Това е и най-доброто време от сериите като цяло.

На второ място остана Илайджа Уинингтън от Австралия - 3:44.87, като и двамата доста време плуваха по-бързо от времето на световния рекорд в дисциплината, но в крайна сметка намалиха темпото в края.

Мицин се представи най-добре в първите 50 метра от днешното състезание, обръщайки пети, но след това така и не успя да намери нужния ритъм и остана на сериозна дистанция от първите двама.

Останалите финалисти, освен Мертенс и Уинингтън, са Гийерме Коща (Бразилия), Лиуей Фей (Китай), Самюъл Шорт (Австралия), Аарън Шаккел (САЩ), Умин Ким (Южна Корея) и Оливер Клемет (Германия).

Времето на Мицин му подсигури 21-а позиция от общо 37 стартирали плувци в сериите.

"Честно казано, мога и повече, но последните метри се изморих. Сигурен съм, че мога и повече. По-скоро последните метри доста се схванах и задъхах най-вече. Една от грешките ми е първото тръгване, в началото се чувствах свеж и накрая става наистина тежко. Като преживяване дебютът е нещо вълнуващо, това е най-голямото събитие в кариерата на един спортист. Борбата е много жестока. Ще дам всичко от себе си на 200 делфин", каза той непосредствено след края на участието си.