19-годишният Божидар Саръбоюков завърши на престижното шесто място в скока на дължина на европейското първенство по лека атлетика в Рим, след изключително оспорвания финал в дисциплината.

Атлет №1 на България за 2023 г. отново мина границата от 8 метра (8.08 м) в най-добрия си пети опит.

Божидар започна с много силен първи скок, в който обаче направи фаул. Със 7.93 м във втория си опит си осигури място във финалната шестица, но после направи още един фаул и незадоволителен четвърти скок от 7.67 м, преди да преодолее 8.08 м. Шестият опит също бе фаул.

Саръбоюков бе част от уникално състезание, в което бяха подобрени няколко рекорда. Победител стана олимпийският и световен шампион Милтиядис Тентоглу (Гърция), който взе трето европейско злато. При това - с 5 скока над 8.40 м!

Втори в Рим завърши младата надежда на домакините Матиа Фурлани (8.38 м), а трети остана Симон Ехамер от Швейцария (8.31 м).

"Не съм доволен - коментира българинът след финала. - Този сезон видях на какво съм способен и очаквах повече. Състезанието не тръгна добре за мен. Още имам притеснения с разбега си и направих фаул още в първия опит.

Това не ми даде увереността, която исках. Още вчера очаквах, че финалът ще е много силен, след като 9 човека покрихме нормата от 8 метра. Днес Фурлани направи и световен рекорд за юноши и наистина се получи супер състезание.

Смятам, че с шестото място тук и резултата ми ще ми помогнат да вляза в топ 20 на ранглистата за олимпиадата в Париж и може би участието ми ще е сигурно. Аз обаче искам да гоня до поседно олимпийския норматив от 8.27 метра."

Рим се зарадва в събота вечерта, след като олимпийският шампион от Токио 2020 Ламонт Джейкъбс защити европейската си титла в кралската дисциплина - спринта на 100 метра. Италианецът стигна до златото с време от 10.02 секунди. Втори на само три стотни остана сънародникът му Читуру Али, а с 10.06 бронза спечели британецът Ромел Глейв.

Вечерта на европейското бе страхотна за Италия, след като преди Джейкъбс титли взеха Лоренцо Симонели и Леонардо Фабри.

Симонели спечели бягането на 110 метра с препятствия, с резултат от 13.05 секунди. Фабри пък победи в тласкането на гюле с 22.45 метра, което е и рекорд на европейските първенства.

В бягането на 100 метра с препятствия за жени шампионка стана Сирена Самба-Майела (Франция), която постигна време от 12.31 секунди, с което подобри със седем стотни рекорда на европейските първенства на българката Йорданка Донкова в Щутгарт през далечната 1988 година.

Рекорд по брой поредни европейски титли - вече 7, записа хърватката Сандра Перкович Елкашевич. С резултата си от 67.04 метра тя завоюва за седми пореден път европейската титла в хвърлянето на диск.

В бягането на 5000 метра при мъжете шампион стана норвежецът Якоб Ингебритсен (13 минути и 20.11 секунди).

След първите два дни на европейското първенство в класирането по медали води Италия с общо 10 отличия, от които пет златни, четири сребърни и едно бронзово.