Плувецът от Университета на Пенсилвания Лиа Томас стана първият трансджендър шампион по плуване в историята на Националната колегиална атлетическа асоциация, след като спечели състезанието на 500 ярда свободен стил в Атланта.

Томас изпревари Ема Веянт с 1,75 секунди, като времето й бе 4:33.24 минути, но остана далеч от рекорда на Кейти Ледецки.

Ерика Съливан, която е сребърен медалист на 1500 метра от Олимпийските игри в Токио миналата година, остана трета.

Преди месец в САЩ приеха нова политика, позволяваща на атлетите трансджендъри за плуват на големи плувни състезания.

Томас се състезава в мъжкия отбор на Пенсилвания 3 години, преди да се премести в женския тим. "Опитвам се на игнорирам, опитвам се да се фокусирам върху плуването ми. Това, за което трябва да бъда готова, са състезанията. И да се опитам да блокирам всичко друго".

Томас ще се състезава още на 200 ярда и на 100 ярда до края на седмицата.