Валентина Георгиева завърши на пето място на финала на прескок в спортната гимнастика - вторият олимпийски финал за България от Олимпийските игри в Париж.

Младата българка, която влезе с девети резултат от квалификацията благодарение на правилото, че не може да има повече от две участнички от една и съща страна, заради което една американка отпадна, подобри своето класиране, но не успя да стори чудо в зала "Берси".

Разбира се, самото класиране до този финал е огромен успех, защото Валентина Георгиева бе единствената европейка сред осемте най-добри гимнастички в дисциплината прескок.

Още по-впечатляващото е, че това младо 18-годишно момиче се завръща след тежка травма в коляното, а самият Йордан Йовчев заяви, че достигането на финал е истински подвиг от Георгиева.

Като гимнастичката с най-ниска позиция в квалификацията от осемте класирали се Валентина Георгиева трябваше първа да направи двата си прескока. Тя получи общо резултат 13.983, с което зае петата позиция в този финал. Нейният първи скок бе оценен по-високо, с 14.100, от които 5 за трудност и 9.100 за изпълненние.

Георгиева бе безупречна при второто си изпълнение, като дори бурно отпразнува след приземяването, но съдиите й дадоха оценка от 13.866. От тях 4.800 бяха за трудност, а 9.066 за изпълнението, което направи общата й оценка от двата прескока 13.983.

Снимка: АР/БТА

Зад нея останаха двете представителки на Канада, които направиха груби грешки при приземяването и получиха по-слаби оценки от Георгиева. По-нисък резултат от българката получи и една от големите фаворитки - корейката Сеойонг Йео.

"Щастлива съм. Постигнах крайната си цел. Исках просто да достигна на Олимпийски игри, никой не говореше дори за финал. Просто невероятно. Нямах очаквания, че ще стигна до петото място. Смятах, че ще си остана осма, защото пак ме ощетиха на първия прескок. Но това е финал и всичко става, което отново се доказа. Не мога повече да искам. Очаквам да направя велики неща, да продължа историята, която започнах", сподели Валя след състезанието.

Над всички съвсем очаквано бе Симон Байлс, която с безупречното си изпълнение и обща оценка от 15.300 завоюва своето седмо олимпийско злато и общо десети медал.

За нея това е второ злато на прескок след Рио 2016. На второто място остана Ребека Андраде - олимпийската шампионка от Токио, а бронзът бе за Джейд Кери от САЩ.