Тотнъм и Базел завършиха наравно 2:2 в първа четвъртфинална среща от Лига Европа. Швейцарците шокираха своите домакини с два бързи гола в рамките на 4 минути след първия половин час. Щокер (30’) и Фабиан Фрей (34’) накараха „Уайт Харт Лейн” да замлъкне преди Адебайор да върне едно попадение пет минути преди почивката. През второто полувреме Сигурдсон изравни благодарение на рикошет.   Така развръзката остана за реванша в Базел, като швейцарският тим има известно предимство заради двата си гола на чужд терен. Тотнъм пък не стига, че трябва да вкарва задължително на чужда територия, но има притеснения, свързани с контузиите на Ленън и Гала, които напуснаха принудително, а а на всичкото отгоре основният ас на „Спърс” Гарет Бейл се травмира тежко в края и при извършени три смени остави своите съотборници с 9 души, след като и Гала не можеше да продължи от 88-ата минута до края.    В 10-ата минута Шер и Щрелер обстрелваха последователно вратата на Тотнъм, но Фридъл парира и двата шута вътре, в наказателното поле. Щайнхьофер пък шутира от въздуха силно над напречната греда.   Тотнъм отговори с бърза атака, сътворена с взаимодействие между Холтби, Адебайор и Бейл, като последният стреля технично покрай вратата от границата на наказателното поле.   Базел откри резултата в 30-ата минута, когато Щрелер се извъртя брилянтно пред вратарското поле и с удар в обратния ъгъл уцели страничната греда. Топката се върна на дузпата, откъдето Щокер с удар на средна височина в средата на вратата накара стадионът в Северен Лондон да замлъкне.   В 34-ата минута Базел шокира за втори път Тотнъм. При изпълнение на корнер Фертонген отклони топката с глава към далечната греда в опита си да изчисти. От задна позиция Фабиан Фрей с летящ плонж я прати в мрежата на Фридъл за втори път.   Всяка атака за швейцарците в тези минути се превръщаше в потенциална опасност. В 37-ата минута Щрелер свали топката за Щокер, който преодоля без никакъв проблем Гала и изключително елегантно копна топката над Фридъл, но за негово съжаление тя премина встрани от дясната греда.   В 40-ата минута Тотнъм върна едно попадение. След поредица от неуспешни удари най-удобна възможност се откри пред Адебайор, който с атрактивен шут от въздуха разстреля Зомер от вратарското поле.   Тотнъм дори можеше да изравни резултата 2 минути преди почивката, когато Скот Паркър направи куриозен пропуск. След спасен удар от вратаря, халфът трябваше да промуши топката между играчите, застанали на голлинията, в опразнената от Зомер врата. Но ниският му удар, насочен към левия ъгъл, се отклони в падналия на тревата Холтби и мина покрай страничната греда в аут.   12 минути след подновяването на играта шут на Ноутън кривна встрани от Зомер, който едва успя с пръстите си да я достигне и тогава да я улови.   2 минути по-късно, в 59-ата минута Тотнъм изравни резултата.