Световното първенство неумолимо се насочва към своя довършителен етап. Огромната част от двубоите вече са в историята, а по-всичко изглежда, че там няма да намери място в почетната листа голът на канадеца Алфонсо Дейвис в 68-а секунда на мача между неговия отбор и Хърватия. Десетина секунди разделиха защитника на Байерн от историята.

Казва се, че голът си е гол, вкаран в първата или последната минута. Но поне за престиж светкавичното попадение в мача, си остава голяма забележителност. И по-важното, помни се дълго, докато спомените за другите, по- обикновени голове избледняват. В това се състои величието на тази невероятна игра, в която понякога се раждат нови митове. Винаги има начин да се излезе от канона, който гласи че началото на мача е за опипване на почвата. Както се вижда от следващите десет незабравими момента, гол се вкарва и от първия удар към вратата.

1. Най-бързият гол на световни първенства е този на турската легенда Хакан Шукур от световното в Южна Корея и Япония през 2002 г.

Случката се разигра във формалния мач за третото място, в който тогава се срещнаха южните ни съседи и домакинът Южна Корея.

Корейците биха център за начало на мача, върнаха топката на последния в защита, той се замота, отнеха му я, кълбото попадна в Шукур и само 11 секунди след първия съдийски сигнал, резултат вече бе 1:0. После турците биха с 3:2 и си взеха бронза.

2. Младият, тогава само 21-годишен нападател на Чехословакия Вацлав Машек, бележи на световното първенство в Чили през 1962-ра гол в 15-а секунда от мача срещу Мексико.

Дълго време попадението на Машек на стадиона във Виня Дел Мар се счита за абсолютно недостижимо. Чехите бият център, топката върви само напред и след три подавания се озовава в наказателното поле в краката на Машек.

Шут покрай вратаря и е фиксиран най-бързият гол дотогава на световни първенства. Двубоят се обръща до 1:3 за мексиканците, но същата тази Чехословакия, водена от добре познатия и у нас Рудолф Витлачил, все пак стига до финала. Там губи от Бразилия на Гаринча и Пеле.

3. Германецът Ернст Лехнер е първият, който сваля рекорда под една минута на световното първенство през 1934 година. На стадиона в Неапол той изпраща топката в мрежата "едва" в 25-секунда на мача. Двубоят е между Германия и Австрия и завършва 3:2 за по-големия брат от Аншлуса. Както вече припомних, на следващото първенство Австрия и Германия вече са един отбор.

4. Пренасяме се половин век във времето напред за да си припомним невероятния гол на легендарния Брайън Робсън, вкаран в мача между Англия и Франция (3:1). На "Сан Мамес" в Билбао англичаните биха център за старт на мача, топката бе вкарана в половината на "петлите". Имаше време да се изпълни дълъг тъч, Пол Маринър се пребори за високата топка, отклони я към Робсън и той простреля Батс. Всичко това се случи само за 25 секунди, а Англия спечели с 3:1.

5. Най-пресният пример за гол, отбелязан по средата на първата минута е попадението на Клинт Демпси в мача САЩ - Гана на световното първенство през 2014 година в Бразилия. Наблюдавахме типичния случай на светкавичен слалом между защитниците на противника и лек удар покрай вратаря. Този способ всъщност е класиката за светкавично попадение и дори е по-ефикасен от бомбения шут от далечна дистанция. Попадението (на основната снимка горе) дойде точно в 30-ата секунда.

6. Гол, лишен от всякакъв елемент на случайност, вкара французинът Бернар Лакомб в 37-ата секунда на мача Италия - Франция (2:1) от световното в Аржентина през 1978-ма.

"Адзурите" дадоха старт на мача, вкараха топката в полето на Франция, там Максим Босис я отне, комбинираха в средата на терена, последва пас към Дидие Сикс, който надбяга Джентиле и я сервира на главата на Лакомб.

Абсолютно съвършен гол, който е еталон и до днес.

7. Годината е 1938-ма, шампионатът се провежда във Франция. На любимия ни "Парк дьо Пренс" футболистът на домакините Емил Венон бележи първия гол в мача Франция - Белгия (3:1) в 35-секунда.

По днешните стандарти такъв смешен гол не се вкарва и на игрището в кварталното училище. Но се брои - всеки гол си е гол.

8. Напористият швед Арне Ниберг бележи първия и единствен гол за своя отбор в мача срещу Унгария в 36-а секунда на стадиона в Колумбие. Това става на световното във Франция през 1938 година. Почти светкавично маджарите отвръщат, а накрая в този осминафинал резултатът е 1:5.

9. Ето ни и нас. В самото начало на мача ни с Унгария през 1962-ра Флориан Алберт ни подкарва за крайното 6:1, по време на световното в Чили.

Секундата на попадението е 49-ата, мястото е град Ранкагуа.

На почивката при 4:0, треньорите на България дават указание и наставления за пълен обрат, което доста смутило нашите футболисти. Онзи резултат в Чили поражда дългогодишния маджарски комплекс у българите във футбола.

10. Пренасяме се по-близо във времено - Селсо Аяла от Парагвай вкара гол с глава срещу Нигерия на световното през 1998 година в 52-рата секунда. Двубоят завърши 3:1 за "гуараните", а българската следа е, че това се случи в групата, в която бяха и нашите на този Мондиал.

Той е и последният, на който сме гледали България, за съжаление.