Световно неизвестният до днес 18-годишен Амад Диало Траоре се появи на голямата футболна сцена с фамозен гол, който бе на път да реши сблъсъка на гиганти в Лига Европа. Манчестър Юнайтед обаче не успя да победи Милан и стигна само до 1:1 у дома в първи осминафинал в турнира. Гостите изравниха в добавеното време напълно заслужено с оглед на играта, а изглеждаше, че вечерта ще принадлежи на детето-чудо.

Диало влезе от скамейката на резервите на почивката на мястото на Антони Марсиал и вкара само 5 минути по-късно. Тийнейджърът от Кот д`Ивоар получи топката зад защитата от Бруно Фернандес и я прати в мрежата с много труден удар със задната част на главата си, прехвърляйки вратаря на гостите Джанлуиджи Донарума.

Така едно момче, което до този момент бе изиграло 38 минути за първия тим на Юнайтед, привлечено преди два месеца от Аталанта с трансфер, който вероятно ще стигне стойност от около 25 милиона евро, изгря на най-високата сцена.

Защото това бе мач между два клуба, спечелили общо 10 пъти купата на шампиони на Европа, при това на един от легендарните стадиони на континента - "Олд Трафорд", наричан Театър на мечтите. Ясно е, че за мечтите на изключително бързия и техничен Диало, няма граници след такъв старт.

Милан имаше малшанса да види гол на Франк Кеси да бъде отменен след намеса на системата ВАР - за игра с ръка според аргументацията, но доста дискусионно решение. И то още в първите минути на мача, когато италианският отбор доминираше на терена.

Въпреки куп кадрови проблеми и тоталното фаворизиране на Юнайтед от букмейкърите, до последните десетина минути от първото полувреме Милан бе по-добрият отбор. Чак тогава "червените дяволи" се събудиха и взеха надмощие срещу италианския съперник, който носи същия прякор - "дявола" от Милано.

Първото полувреме бе белязано и от куриоз - най-скъпият защитник в историята на футбола Хари Магуайър изпусна гол от метър, а може би и по-близо до празната врата. Той стреля някак в гредата (на основната снимка), когато това изглеждаше невъзможно. После дойде голът на Диало, а до края Юнайтед издържаше, въпреки че Милан опита и бе близо до изравняване в два случая.

Дойде обаче втората минута на добавеното време и Симон Кяер изравни след корнер и това бе напълно логично с оглед на съотношението на силите. Милан имаше предимство в ударите, във владеенето на топката и опасностите пред вратата на съперника. И то без Златан Ибрахимович, който контузен пропуска и двата мача.

В предишните им пет срещи в евротурнирите, италианците са елиминирали англичаните четири пъти, а веднъж напред е отишъл Юнайтед.

Друг европейски гранд - Аякс, взе отличен аванс преди реванша срещу швейцарския шампион Йънг Бойс с 3:0. С голове в последния половин час на Дави Клаасен, Душан Тадич и Бриан Броби, тимът от Амстердам изглежда сигурен четвъртфиналист.

Рейнджърс продължава отличен сезон дни, след като спечели титлата в Шотландия. Воденият от Стивън Джерард отбор стигна до 1:1 в Прага срещу Славия и е фаворит преди реванша в Глазгоу. Домакините поведоха със страхотно попадение на Николае Станчу, но Филип Хеландер изравни още до почивката за Рейнджърс.

Виляреал изглежда също с повече от един крак в четвъртфиналите след 2:0 в Киев над Динамо с голове на Пау Торес и Раул Албиол.