Пълна доминация на трите най-титулувани "велики сили" на континента в клубния футбол предлага турнирът Лига Европа, след като представителите на Англия, Италия и Испания бяха безпощадни в първите осминафинали.

Двоен лондонски удар нанесоха Тотнъм и Арсенал, които изглеждат много вероятни четвъртфиналисти, а в неделя ще гледаме поредното дерби помежду им, вече във Висшата лига.

Тотнъм надигра у дома Динамо (Загреб) с 2:0 с два гола на Хари Кейн, но капитанът и деветка на тима се контузи и изкара последните минути с лед на дясното коляно на скамейката на отбора. Жозе Моуриньо и всички в клуба ще се надяват Кейн да е готов за сблъсъка в неделя на стадиона на Арсенал, след като той е забил 11 гола досега на големия съперник от Северен Лондон.

Тази вечер го улесниха и бранителите на хърватския съперник, които допуснаха груби грешки и за двете попадения.

Арсенал по същото време имаше трудности в Пирея, но само заради собствените си грешки. Гостите доминираха срещу Олимпиакос и си тръгват с победа с 3:1 като гост, въпреки че стигнаха до нея едва в последните 10 минути. Тогава Габриел и резервата Мохамед Елнени вкараха, за да узаконят голямото превъзходство на английския тим.

Преди това Арсенал поведе със страхотен гол на Мартин Йодегор, изстрелял торпедо от 30-ина метра, но допусна глупаво изравняване след комична грешка на Дани Себайос, подарил топката на Юсеф ел Араби пред наказателното поле. Все пак Арсенал взе своето и спокойно чака реванша.

А и ще е сладко отмъщение, защото именно този съперник елиминира "артилеристите" миналия сезон от същия турнир.

Снимка: AP/БТА

Рома надигра класически Шахтьор с 3:0 и няма притеснения преди да пътува за реванша в Украйна. Лоренцо Пелегрини откри след хубава асистенция на Педро преди почивката, а след нея Стефан ел Шаарави и Джанлука Манчини отказаха гостите.

С попадения на Хорхе Молина и Роберто Солдадо, испанският Гранада продължава да мечтае в турнира - 2:0 у дома над Мьолде. В миналия кръг дебютантът в евротурнирите удари Наполи, а сега е на път да елиминира и опитните норвежци. И, ако се случи, доминацията на трите най-големи и титулувани държави-сили в клубния европейски футбол, ще е голяма на четвъртфиналите.

Там съвсем реално може да има цели шест представители на Англия, Испания и Италия. Единствените, които изглеждат като "нарушители" на тази хегомония, са победителите в двойките Аякс - Йънг Бойс и Славия (Прага) - Рейнджърс.