Когато човек погледне програмата за мачовете от испанската Ла Лига в сряда, би си казал:

- Леганес - Барселона, твърда победа за гостите. Домакините са последни.

- Севиля - Реал. Е, тук Мадрид може да има проблеми, но пак би следвало да спечели. Та в предишното си домакинство, Севиля е паднал с 0:2 от Хетафе...

Но ето, че след полунощ българско време в четвъртък сутрин, чудото се е случило. Ако сте заложили, не сте познали нищо.

Двата колоса паднаха, посечени в гостуванията на един мъничък и един средно голям за испанските стандарти отбори.

Леганес обърна Барса с 2:1, а Севиля направо отнесе шампионите на Европа с 3:0, като трите гола паднаха още през първото полувреме.

Да загубят в един ден Реал и Барселона - това си е събитие, особено във времената на новия век, когато разликата в класите и парите между големи и малки във футбола стана драстична.

Ако навремето шампион на Испания се ставаше с 8 загуби, то в последните години рядко първенецът допуска повече от 3-4.

Та, за последен път това чудо бе виждано преди 44 месеца, на 4 януари 2015 г.

Тогава Барса отиде в Сан Себастиан на стадион "Аноета", където по принцип гостува много трудно. Местният Реал Сосиедад, воден от Дейвид Мойс като треньор, нанесе поражение с 1:0 на бъдещия носител на требъл в края на сезона (каталунците взеха титлата и купата, плюс Шампионската лига).

Сензационно, Луис Енрике, треньорът на Барса, бе оставил извън състава Лео Меси, за да си почине от дългото пътуване от Аржентина. Където пък си почиваше за Коледа и Нова година.

В същата вечер Валенсия надигра с 2:1 Реал, воден от Карло Анчелоти, актуален шампион на Европа и света. Мадрид загуби в онзи ден след 22 поредни победи, на път към рекорд. Сезонът на "кралете" излезе от релси именно след това поражение.

Много вода изтече от онзи 4 януари 2015 г., за да дойде 26 септември 2018 г. и отново в един и същ ден Реал Мадрид и Барселона да бъдат победени в испанската Ла Лига.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos