Да се върнем към вторник, когато Саудитска Арабия надигра и победи Аржентина с 2:1 за най-голямата изненада на Мондиал 2022 досега. И вероятно най-голям шок на световно първенство от поне 20 години. Ето още детайли от анатомията на този резултат, оставил футболната планета да търка невярващо очи.

Първенството на Саудитска Арабия не от вчера е броено за най-силното в Азия. Според специализираната платформа "Трансфермаркт" общата стойност на футболистите в шампионата е 343,54 млн. евро. На континента следват първенствата в Япония - 288,35 млн., ОАЕ - 276,94 млн., Китай - 164,05 млн., Южна Корея - 155,23 млн., Катар - 127,55 млн., и т. н.

Саудитското първенство е №1 в Азия и по средна стойност на футболист - 603 000 евро. Следват ОАЕ - 504 000, Япония - 453 000, и др.

Изненадващо? Във футболните среди от няколко години се говори убедено как в пустинята работят професионално, търсят млади европейски треньори, привличат далеч не залязващи играчи.

Резултатите личат. Ал Хилал спечели Шампионската лига на Азия за 2021 и 2019 г., а през 2017-а игра финал. Сега на осминафиналите в турнира има три саудитски клуба. Деветима от Ал Хилал бяха титуляри срещу Меси и компания във вторник, между другото.

Навремето японците първи в Азия започнаха да наливат големи пари във футбола, които напоследък станаха просто разумни като за тях. После китайците стартираха ударна финансова инвазия, но напоследък рязко свиха вложенията. Дойде ред и на ОАЕ, и на Катар. Успоредно Южна Корея традиционно действа умело в играта и със солидни средства. Но пробивът на Саудитска Арабия изглежда най-бърз, а може би и най-професионален.

В 16-те клуба има между 8 и 11 чужденци. Явно покрай гурбетчиите (треньори и играчи) бързо се повиши класатаа на местните футболисти. Така че сензацията срещу Аржентина не е просто сензация - зад резултата стои сериозен труд. И изключително сериозни пари, ясно. Но не само пари. Явно и ум.

Всички старши треньори на 16-те клуба са от чужбина. Открояват се Руди Гарсия, Нуно Ешпирито Санто, Рамон Диас, бившият треньор на ЦСКА и Локомотив (Пд) Бруно Акрапович, който от 4 месеца е в Ал Халей. Само един треньор е над 60 години - доказателство, че саудитите не търсят специалисти на или към изчерпване.

Сходна е ситуацията и с играчите. Най-известен може би е полякът Гжегож Криховяк, който игра в "Севиля" и ПСЖ, а сега е на Световното. Дефанзивният халф е вече на 32 г. Но трансферните рекорди показват, че се залага предимно на по-млади играчи, а не на звездността.

Най-скъпата покупка в историята на шампионата е бразилският атакуващ халф Матеуш Перейра, когото Ал Хилал купи от Уест Бромич за 18 млн. евро през 2021 г. Номер 2 е Ахмед Муса - Ал Насър плати 16,5 млн. на Лестър за нигерийския нападател през 2018-а. Същият саудитски клуб хвърли 16 млн. евро за аржентинското дясно крило Гонсало Мартинес през 2020 г. в посока Атланта (САЩ). Забележете - трансферите на първите двама стават, когато са на 25 г., а на третия - на 27. Финансовите измерения са сериозни, но остават далеч от китайските рекорди.

Разбира се, трябва да добавим и наскоро хвърлената "бомба" в интервюто от Кристиано Роналдо, който обяви, че е отказал оферта за 305 милиона долара за 3 сезона точно от тази лига. Знае се и отборът - Ал Хилал. А това говори и за амбиция, да поискаш Кристиано.

Естествено, в Саудитска Арабия дават луди пари за заплати. През 2019-а Шабаб Ал Ахли привлече Давиде Мариани от Левски. Швейцарският халф получи месечна заплата от близо 150 000 евро, бързо се разчу на "Герена".

Мариани е играч от прилична класа, но подобна сума няма как да заработи някъде в Европа.

В заключение - Саудитска Арабия делегира още двама на Световното, освен Криховяк и своите 26 национали.

Едва ли сте чували за тунизийския нападател Наим Слити (Ал Етифак) и корейския вратар Ким Сън Гю (Ал Шабаб). Но все пак класата на един шампионат започва да се измерва от броя на пратените на мондиал. И ако в арабската пустиня продължават да действат така, то на следващото Световно ще имат и повече свои, и ще творят още сензации.