Арсенал остави надеждата жива за реванша в Лондон, след като се добра до сравнително добър резултат в първия полуфинал в Лига Европа - 1:2 от Виляреал в Испания.

А в дълги периоди не изглеждаше, че английският отбор ще си тръгне с толкова малък пасив, който оставя шансовете за двата тима напълно равни преди втория им мач.

Виляреал тръгна мощтно в двубоя и поведе още в петата минута чрез Ману Тригерос с удар по диагонала, след като пробив направи бранителят Хуан Фойт - бивш играч на Тотнъм, големия враг на Арсенал.

Домакините се възползваха от объркването на тима на Микел Артета и първото полувреме мина под пълен техен контрол.

Раул Албиол удвои в 29-ата минута с добавка на задна греда след изпълнение на корнер. Бранителят е един от най-опитните във Виляреал, световен и европейски шампион с Испания, вече на 35 години. И той, и целият състав на домакините, играха изключително зряло и държаха козовете в мача дълго... Те бяха улеснени и от втория жълт картон за Дани Себайос от гостите в 57-мата минута.

В 73-ата минута обаче Арсенал, вдигнал се на нещо като шурм на отчаянието с човек по-малко, стигна до дузпа, спечелена от Букайо Сака при минимално съприкосновение с бранител на домакините.

От 11 метра Никола Пепе реализира и върна в играта гостите. Това се оказа и първият точен удар в рамката на вратата за лондонския тим в мача.

Виляреал също остана с 10 души малко по-късно, когато бе изгонен Етиен Капу, който също е бивш играч на Тотнъм!

Реваншът на 6 май е широко отворен и за двата отбора, но основният жокер на "жълтата подводница" се казва Унай Емери. Треньорът е трикратен носител на трофея в Лига Европа със Севиля, а преди 2 години игра финал в турнира именно начело на Арсенал, откъдето бе уволнен в края на 2019-а.

Финалът в турнира е на 26 май в Гданск, Полша.

Снимка: AP/БТА