Манчестър Юнайтед отвори широко вратите към финала в Лига Европа след опустошително 6:2 срещу Рома в първата среща от полуфиналите, която предложи всичко, което може да се види в един футболен мач.

Че и повече.

Гостите водиха с 2:1 след първото полувреме, донякъде изненадващо, но допуснаха пет попадения след почивката.

Римляните имаха достатъчно проблеми с контузени основни играчи преди мача, за да са сочени за аутсайдер в дуела. А до 37-мата минута те направиха и три принудителни смени - нещо, което не се вижда никак често.

Още в началото излезе Жордан Верету, който се самоконтузи.

В 28-ата минута вратарят Пау Лопес по необясним начин също получи травма при рутинно спасяване на удар отдалеч и бе заменен от резервата Антонио Миранте. Това бе ключов момент, тъй като стражът имаше вина за поне три попадения на Юнайтед до края.

Осем минути преди края на първото полувреме излезе и Леонардо Спинацола - трета смяна, наложена от контузия!

Но в този момент "полевата болница" Рома водеще на "Олд Трафорд" с 2:1, след като ранното попадение на Бруно Фернандес за домакините бе заличено от голове на Лоренцо Пелегрини от дузпа - отсъдена спорно за игра с ръка на Пол Погба, и Един Джеко.

Босненската деветка вкара за шести път на този стадион, а общо за осми във вратата на Юнайтед, като вече го е правил с три отбора - Волфсбург, Манчестър Сити и Рома.

Снимка: AP/БТА

След почивката "червените дяволи" станаха дяволи и натиснаха.

Гостите оставаха без съпротивителни (а и физически) сили с всяка минута, а два бързи гола на Единсон Кавани обърнаха резултата до 3:2 само за 19 минути.

После дойде и най-спорният момент. Юнайтед получи дузпа в ситуация, която се случва около 10 пъти във всеки двубой - Крис Смолинг парира Кавани, двамата се плъзнаха по тревата и вече извън терена, защитникът на гостите закачи нападателя, а топката бе далеч и от двамата. Дузпа.

От бялата точка Фернандес вкара отново, а куриозно това е 20-ото му попадение от 11 метра с екипа на Юнайтед.

Той дойде само преди 13 месеца, а вече е трети във вечната класация за вкарани дузпи в историята на клуба. Само Рууд ван Нистелрой (28) и Уейн Рууни (27) са реализирали повече от него, а играха на "Олд Трафорд" доста по-дълго от 13 месеца.

Последва пълен срив на Рома, Погба вкара с глава, а резервата Мейсън Гринууд довърши гостите, като и при двете попадения вина имаше резервният вратар Миранте. 6:2 и никаква надежда за римляните, които продължават да чакат първи европейски финал от 3 десетилетия.

Поне някаква утеха е, че не се стигна до погрома с 1:7, който сполетя този тим на същия стадион в Манчестър преди 12 години.

Юнайтед е реално в своя първи такъв от 4 сезона, като от тогава няма и трофей.

Последната купа във витрината на клуба е именно тази, в Лига Европа, спечелена с Жозе Моуриньо като мениджър през 2017-а.

Реваншът е на 6 май във Вечния град, а финалът - на 26 май в полския град Гданск.