България и Северна Македония не успяха да решат и футболния си спор, както не могат да намерят общ език и на политическия фронт.

Двата тима направиха равенство 1:1 в Разград, в първи мач от турнира Лига на нациите.

Това бе първи официален двубой в историята между двете съседни страни, а и двата тима могат да съжаляват, че не го спечелиха.

Северна Македония защото безспорно бе по-добрият състав на терена като игра, владееше топката повече и отправи с 11 удара повече от нашия тим.

България пък може да съжалява, че пропиля ранния си аванс, а освен това в последните секунди реферът отсъди дузпа в наша полза, но след преглеждане на ВАР реши, че трябва да я отмени. А и това изглеждаше и по-логичното решение.

Така двата тима, които се смятат за фаворити в тази група поделиха по точка, но притеснителното за нас е, че Северна Македония показа, ако не повече футболни достойнства, то доста повече агресия и смелост в играта си.

В дълъг период от мача играчите на България изглеждаха като опълченци, а срещу нас все пак не бяха Франция или Германия, а Северна Македония.

Снимка: БТА

Още от първите минути на мача гостите затвърдиха впечатление, че идват в Разград с прекалено голямо самочувствие и очакване да постигнат лек успех.

Северномакедонците подходиха много по-агресивно и атакуващо, разгърнаха няколко опасни контраатаки, но България нанесе своя удар с първата си атака.

В 13-ата минута след страхотна комбинация Кирил Десподов и Тодор Неделев нарпавиха двойно подаване, което изведе Десподов на отлична позиция и той прехвърли вратаря за 1:0.

Мечтано начало на мача, но лошото бе, че след тази атака, до края България не създаде абсолютно нищо интересно в предни позиции.

Снимка: БТА

И докато в първите около 10 муните след гола не стояхме толкова лошо на терена, но втората част на първото полувреме си бяха истинско опълчение.

България трудно минаваше центъра, а натискът на северномакедонците бе много сериозен.

Те обаче стигнаха до само един чист шанс, при който за късмет мощният изстрел на Барди от близка дистанция удари право в лицето Николай Михайлов. Вратарят ни падна в нокадун, ситауцията бе и леко комична, но важното бе, че вратата ни остана суха.

За съжаление с началото на втората част нищо не се промени. Северномакедонският натиск продължи и някак залсужено гостите изравниха в 50-ата минута.

С доста късмет и рикошет, при който топката стигна до Милан Ристовски, а нападателят на Спартак (Търнава) от близка дистанцияне сбърка.

Снимка: БТА

Ситауцията бе преразгледана с ВАР. Положението бе тънко, но засада все пак нямаше. А макар и късмет заради рикошета, с оглед на показаното този гол бе напълно заслужен.

След гола имаше още няколко минути натиск на гостите. Енис Барди дори опита силен удар от дистанция, но за втори път в мача той бе спрян от Михайлов, който се хвърли атрактивно и изби.

Много важен ход на Ясен Петров се оказа пускането на капитана ни Георги Костадинов. Именно дефанзивен халф като него липсваше в играта ни, а появата му действително поизравни силите на терена.

Освен това с минаването на 70-ата минута сякаш и играчите на двата отбора доста се поумориха, което също се отрази на този двубой.

До края нямаше нищо интересно, ако добавеното продължение бе изтекло, сякаш от нищото Мартин Минчев отправи удар, който се отби в ръката на Муслиу и съдията посочи бялата точка.

Дузпа за България, който обаче френският рефер секунди по-късно отмени след преглеждане на ситуацията с ВАР. Той прецени, че ръката е прекалено близо до тялото на Муслиу.

Решение, което ще предизвика спорове, но по-скоро изглеждаше правилно.

В другия мач от групата ни Грузия победи Гибралтар с 4:0 преди гостуването си в Разград в неделя срещу България.