Барселона за първи път през сезона не спечели - 2:2 у дома срещу Жирона в истеричен мач, който е и каталунско дерби.

Гостите минават за най-доверените приятели на Барса в Лигата, като първи подкрепят всяко решение на гранда. Точно Жирона се съгласи да играе срещу шампионите мач в САЩ от първенството, което бе посрещнато "на нож" от останалите клубове.

В духа на про-каталунското приятелство, мачът започна със знамена на провинцията и транспаранти за независимост, но завърши с много нерви и загубени 2 точки за фаворита.

Жирона изобщо не се държа приятелски на терена и дори можеше да победи.

Лео Меси по традиция вкара красив гол за 1:0 и всичко вървеше по сценарий, преди намесата на видеоасистент съдията да реши - червен картон за Клемен Ленгле в 35-ата минута. Защитникът на Барселона спря съперник, но не изглеждаше да го е ударил умишлено, а ръката му отскочи към главата на играча на гостите.

Решението бе доста спорно и не допринесе за това реферът Хесус Хил Мансано да бъде изпратен с овации. Съдията минава за странен тип тъй или иначе, като наскоро извади още по-интересен червен картон на играч на Севиля в градското дерби, след като той самият бе ударен от вратаря на съперника.

В 45-ата минута Кристиан Стуани изравни с хубав гол, а пак той даде аванс на гостите в 51-вата минута и десетимата от Барса бяха в тежка ситуация. Жерар Пике обаче изравни и шампионът се вдигна на щурм, като Филипе Коутиньо два пъти не уцели вратата с бомби отдалеч.

Меси в края нахлу в наказателното поле и бе съборен някъде около дъгата му, но Мансано не даде нарушение. Лео полудя, а след края нападна с думи и насочен пръст рефера.

Според каталунския "Мундо Депортиво", аржентинският капитан не е обидил арбитъра, но го е попитал: "Защо винаги свириш срещу нас?".

Разбира се, "Мундо" услужливо изкара и статистика. Хил Мансано е свирил 19 пъти на Барса в първенството и каталунците имат три загуби с него. Петима техни играчи са гонени от терена в тези двубои.

Реал, което също е отразено в статистиката, е бил 21 пъти в ръцете на този арбитър, но не е губил нито веднъж и няма изгонен футболист.