Две големи дербита на световния футбол се изиграха в неделя вечер (не, не говорим за Ботев - Лудогорец). В Белград и Буенос Айрес животът замря, а нациите чакаха онова, което наричат със специално име.

"Вечити дерби" - вечното дерби на Сърбия между Партизан и Цървена звезда, което дава храна за новини и анализи със седмици след последния сигнал.

И Суперкласико между Бока Хуниорс и Ривер Плейт, по които са луди стотици милиони по света и 80 процента от аржентинците (официална статистика).

Партизан - Звезда завърши 1:1 като на терена в титулярните състави излязоха 11 играчи със сръбска кръв и паспорти, трима черногорци и един босненец. Всички те са израснали по школите в и около Белград. 15 от 22-ма стартови футболисти. Резервите - петима сърби и един черногорец.

Така станаха 21 от 28 играчи в мача, за които можем да кажем - "свои".

Головете вкараха Рикардо от Кабо Верде и Бояки от Гана, но това е по-скоро изключение от правилото в сръбското дерби. А и е изключение, което потвърждава правилото.

Звезда и Партизан спазват "закона" - гръбнак от свои, плюс чужденци, но само такива, които вдигат класата и правят разликата.

Единият отбор е в групите на Шампионската лига, другият отпадна в плейоф за Лига Европа от много силния Бешикташ.

В Буенос Айрес на терена излязоха 19 аржентинци от титулярните 22-ма. В състава на Ривер Плейт имаше един чужденец - колумбиецът Боре, привлечен още на 20 г. В този на Бока Хуниорс легионерите бяха Наитан Нандес (Уругвай) и Вилмар Бариос (Колумбия), взети на същата възраст - 20 г., в клуба.

Още трима колумбийци влязоха като резерви за двата отбора, общо 22 от 28 имена бяха на аржентинци.

Дотук с преброяването от неделя. В събота в 17 ч ЦСКА и Левски излизат един срещу друг като водачи в класирането. Класическият мач у нас.

На терена ще има - прогнозно - не повече от 7 българи общо. В ЦСКА титуляри са Лясков, Чорбаджийски, Бодуров и Десподов, често играе Малинов. В Левски титуляр е Горанов, влиза и Костов, който пък е голмайстор на отбора.

Максимум 7 от 28.

Това е урок, който най-после трябва да започнем да учим.

И не говорим за това самоцелно да се пускат на терена повече българи. Разбира се, че не - не и когато те не са готови и нямат класата за големи мачове. Въпросът е защо ги няма. Защо националният отбор винаги напоследък е "списък на измъчените" - лист с имена, които не плашат никого от съперниците?

Нямаме играчи в грандовете (Лудогорец е третият, той пък е направо христоматиен пример), нямаме и в петте водещи първенства на Европа. Нямаме в Шампионската лига. Нито един.

Изкуството да произвеждаш играчи го забравихме някъде в 90-те години на миналия век. И оттам трябва да започнем, а класните легионери са неизбежна подправка.

Така го прави и Реал, и Ювентус. Така действа и Стяуа, и Звезда. И Бока, и Ривер.

Тези клубове - грандове на Европа и по-близки до нас, на Балканите, работят и в производството.

Не само в консумацията и търговията.

https://sja.sportradar.com/w/DirBG/14749583/003100