Ривер Плейт превзе дома на Бока Хуниорс с 2:0 в дербито, което отдавна е определено за най-свирепо и важно в световния футбол. Аржентина и всеки фен на планетата затаиха дъх за няколко часа, докато двата гранда изиграха поредната Суперкласика.

Заслужаваше си.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА С НАЙ-ДОБРИТЕ ФОТОСИ ОТ ЛУДИЯ МАЧ В БУЕНОС АЙРЕС>>>

Два изключителни гола на Гонсало "Пити" Мартинес и резервата Игнасио Скоко решиха мача, като Ривер изнесе лекция по футбол преди почивката, а Бока отвърна с мощен натиск след нея.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

В 15-ата минута Пити - десетката на Ривер, заби от воле страхотен гол пред невярващите орди синьо-жълти инчаси на "Ла Бомбонера". Едно от най-трудните места за гостуване в световния футбол - стадионът на Бока, бе отново без гостуващи фенове и тишината след попаденията на Ривер бе направо плашеща.

В 69-ата минута Скоко наниза ново попадение за DVD с най-красиви голове, ако се прави такова в края на сезона. Той стреля по диагонала и заби топката в сглобката на гредите, а оттам - в мрежата.

Дербито не мина без скандали, като Гийермо Барос Скелото, треньорът на Бока, "грабна" още на почивката съдията Мауро Вилиано за неотсъдена дузпа. Такава нямаше, показаха повторенията, но пък Скелото вероятно не е видял как Едвин Кардона от неговия отбор заби един лакът в носа на Енцо Перес от гостите и му пусна кръв.

Голмайсторът Мартинес бе сменен с травма още в 23-ата минута, а главата на Лео Хара от Бока също бе окървавена и с огромна цицина след друг сблъсък в 41-вата минута.

Куриозно и типично за дербито, резервата Мауро Сарате напсува сочно и задълбочено съотборника си Кардона след една провалена атака на Бока. Камерите уловиха ругатните, които продължиха десетина секунди. Наложи се играч на Ривер да разтърве двамата съотборници, за да не се сбият.

Атмосферата бе нажежена след почивката, когато Бока поиска още два пъти дузпа и в единия случай такава можеше да се отсъди за игра с ръка. Трибуните настръхнаха, но Ривер удържа на натиска и взе славна победа.

Тя е седма в последните 10 дербита, като на стадиона на врага "милионерите" печелят за трети път поред! Изобщо, Суперкласико в последните 13 издания е произвело само една домакинска победа.

След мача полиция с щитове изведе играчите на Ривер от терена, а в съблекалнята те се подиграха на победените с песен - футболистите скачаха и скандираха: "Пуснете газ, само това може да ви спаси".

Сарказмът е с един мач за Копа Либертадорес отпреди 3 години, когато играчите на Ривер бяха напръскани със спрей с газ в тунела на почивката от ултраси на Бока на същия стадион.