Байерн (Мюнхен) игра фантастичен футбол и напълно заслужено изхвърли Барселона от Шампионската лига, при това с исторически разгром - 8:2 в четвъртфиналите, нанасяйки на противника най-тежката загуба в цялото им съществуване на европейската сцена.

Досега каталунците никога не бяха допускали повече от пет гола във вратата си в европейски мач, а този рекорд бе дело на българския "Левски" при 5:4 през 1976 година на стадион "Васил Левски".  За последно тимът беше получавал осем гола през 1946 година, когато губи от Севиля с 0:8 в мач от Купата на краля.

Така испанците за втори пореден сезон напускат турнира на богатите с шумен провал, след като миналата година бъдещите шампиони от Ливърпул ги елиминираха след 4:0 във втория полуфинал (0:3 в първия мач). Този развой на нещата превърна сезон 2019/2020 в тотално фиаско за "лос кулес", които със сигурност ще уволнят треньора Кике Сетиен, докато Байерн продължава да марширува към мечтания требъл.

Суперзвездата на Барса Лионел Меси сякаш не бе на терена в Лисабон днес, а този резултат категорично отново ще подсили слуховете за бъдещето му.

Германците откриха светкавично, повеждайки още в третата минута - Перишич центрира от десния фланг, Мюлер разигра с Левандовски, който му върна топката и за него нямаше проблем да вкара за 1:0 от 9-10 метра.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Радостта им обаче бе кратка, защото четири минути след това играч на Байерн отново отбеляза, но в собствената си врата. Жорди Алба центрира към Луис Суарес, а Дейвид Алаба по неспасяем начин прати топката под гредата на Нойер за 1:1.

Байерн моментално се хвърли напред в опит да възстанови преднината си, но няколко опасни атаки не доведоха нов гол. Пике показа леко колебание при една висока топка, но успя да отклони с глава в ръцете на Тер Щеген.

Перишич украси силното си представяне с гол и направи резултата 2:1 в 22-ата минута, когато вкара и с помощта на доза късмет. Топката се удари последователно в краката на двама играчи на каталунците - първо на Жерард Пике, а след това и на Тер Щеген, за да се оплете за втори път в мрежата му.

Вратарят на Барселона извади топката от вратата си и за трети път в мача. Този път голмайсторът бе Серж Гнабри, който завърши по перфектен начин отлично организирана атака на своя отбор, обработвайки безкомпромисно прехвърлящ пас на Горецка. Секунди по-рано Гнабри бе асистирал на Перишич за втория гол.

Лекцията на германския шампион продължи с пълна сила в 31-ата минута. Тогава Мюлер вкара за втори път в мача, след като показа убийственото си умение да се пласира и засече на първа греда пас отдясно на Кимих за 4:1

Опитът за промяна от страна на испанците след почивката дойде чрез смяна на Сержи Роберто, който напусна за сметка на Антоан Гризман, но и това не промени кой знае колко случващото се на терена. Байерн продължи да контролира изцяло мача и почти всичко по-значимо се случваше пред вратата на символичните домакини.

Футболистите от Мюнхен бяха на крилете на самочувствието, при това напълно заслужено.

Луис Суарес даде искрица надежда на своя отбор в 57-ата минута, когато сам изработи и вкара втория гол за Барса, след като финтира Жером Боатенг по чудесен начин и хладнокръвно препарира Нойер - 4:2.

Всичко обаче се върна към превърналото се в нормално положение тази вечер, след като Байерн стигна до пети гол точно пет минути след това. Мълниеносен пробив на Алфонсо Дейвис завърши с гол на Джошуа Кимих, който имаше изключително лесна задача - просто да чукне топката във вратата от метър за 5:2.

Шестият гол на баварците бе дело на Роберт Левандовски в 82-ата минута. Тогава полякът бе на ръба на засадата и се наложи проверка с ВАР, но съдията прецени, че всичко е в реда на нещата и зачете попадението, което бе под №54 през сезона за деветката на Байерн. Асистенцията бе дело на Филипе Коутиньо, който по ирония на съдбата е собственост именно на загубилия отбор днес.

Три минути по-късно резервата Коутиньо не пропусна възможността да накаже испанците и отбеляза за 7:2, а малко след това направи всичко още по-горчиво за испанците с втори гол за финалното 8:2. Бразилецът все пак се показа като спортсмен и не отпразнува нито един от головете си.

В полуфиналите Байерн чака Манчестър Сити или Лион.