Английският национален отбор по футбол победи Швеция с 2:0 и се класира на полуфинал на Световно първенство за първи път от 1990 г.

Това ще е третият полуфинал за тима в богатата му история на световни финали.

В герои за "Трите лъва" се превърнаха Хари Макгуайър и Деле Али, които отбелязаха попаденията, а вратарят Джордан Пикфорд направи три решителни намеси през втората част.

Двата тима изиграха пестелива първа част, в която Англия успя да се възползва, повеждайки след статично положение. Второто полувреме бе доста по-интересно, но Джордан Пикфорд отказа шведите с намесите си, а Деле Али вкара втория гол за тима в "червено".

Съперник на англичаните в последния мач преди финала ще бъде победителят от тазвечершния двубой между Русия и Хърватия.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Двата тима съвсем очаквано започнаха срещата доста предпазливо, като за половин час игра не успяха да създадат нищо интересно пред двете врати.

Единствените удари бяха на Виктор Клаесон и Хари Кейн от дистанция, но и двата бяха неточни.

Така в 30-та минута се стигна до първия корнер в полза на Англия.

Ашли Йънг центрира, а Хари Макгуайър надскочи шведската защита и с глава изведе "Трите лъва" напред.

В последната минута на първата част Рахим Стърлинг можеше да увеличи преднината на Англия, но не успя да се възползва от отлична ситуация.

Той бе изведен очи в очи с вратаря, овладя и опита да го премине, но Робин Олсен решително протегна ръка и изби топката. Последва добавка на Стърлинг, но ударът срещна тялото на Андреас Гранквист.

Швеция имаше отличен шанс да върне гола в началото на първата част, но Джордан Пикфорд се намеси решително, спасявайки опасен удар с глава на Маркус Берг.

Скандинавците се активизираха в търсенето на гол, което отвори доста пространства за английските атаки и "Трите лъва" нанесоха своя удар в 59-та минута.

Шведите не успяха да се справят с продължително нападение на своя противник, топката стигна до Джеси Лингард, който със страхотно центриране на далечната греда намери Деле Али, а халфът на "Тотнъм" прониза Робин Олсен с глава за 2:0.

Пет минути след гола Швеция имаше отличен шанс да намали, но надеждите на скандинавците отново бяха убити от Джордан Пикфорд.

Английският страж направи блестящо спасяване след удар на Клаесон от близка дистанция.

В 72-та отново Пикфорд се намеси отлично, този път след удар на Маркус Берг.

Англия доигра двубоя умно, не позволявайки на Швеция да застрашава вратата на тима. "Трите лъва" дори бяха отбора, който изглеждаше по-близо до гола от своя съперник.