България загуби гостуването си на Чехия с 1:2 в квалификационен мач за Евро 2020.

Родният тим продължи ужасната си серия срещу този съперник. Това бе петото ни поражение от Чехия, като имаме едно равенство и нито един успех.

Днешният мач бе дебют за Красимир Балъков начело на тима и всичко започна мечтано за него, с бърз дебютен гол на изненадата в състава Исмаил Иса.

Всичко хубаво в родния тим обаче свърши в тази трета минута.

Чехия ни победи напълно заслужено, а резултатът можеше да е доста по-категоричен.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Само късметът спаси българската врата от повече попаденияи сякаш очакванията, които всеки имаше преди мача се оправдаха напълно.

Чехите бяха категоричен фаворит, и сякаш логично, предвид разликата в класите на двата тима. Докато нашият герой, макар и за кратко бе Исмаил Иса от Дунав (Русе), този на чехите бе Патрик Шик от италианския Рома, който вкара и двата гола.

Така след три изигирани мача, България има само две точки, спечелени след равенствата срещу Черна гора и Косово. Именно тези два тима се срещнаха по същото време в Подгорица и завършиха наравно 1:1.

В класирането фаворитът Англия убедително води, Чехия е втори с три точки, а останалите тимове имат по две.

С оглед на показаното в досегашните мачове обаче, класиране на България на Евро 2020 изглежда прекалено оптимистичен сценарий.

Мачът стартира по най-добрия начин за родния тим - с гол още в третата минута.

Антон Недялков отлично обърна фронта на атаката и намери Ивелин Попов, а страхотното центриране на капитана ни бе пратено във вратата от Исмаил Иса.

Именно нападателят на Дунав (Русе) бе голямата изненада в нашия състав, но с това майсторско отиграване оправда полученото доверие.

Снимка: АР/БТА

Този гол обаче бе единственият позитивен проблясък на България.

Последва доста сериозен натиск на чехите и минути, в които родният тим почти не премина центъра на терена.

Патрик Шик имаше чудесен шанс веднага да върне гола, но не се ориентира добре пред празната българска врата.

Изравнителният гол логично дойде в 19-ата минута. Якуб Янкто напредна и се възползва от подхлъзването на Кристиан Димитров, за да го премине. Бранителят на Ботев все пак успя да чукне топката, но това се оказа фатално, защото тя отиде в Патрик Шик, а нападателят на Рома бе безпощаден - 1:1.

Голът сериозно смути българския тим, който изглеждаше доста неорганизиран в следващите около 15 минути.

Това доведе до няколко чисти положения за чехите, като само късметът ни спаси.

Удар на Янкто се удари в бедрото на Божиков и излезе в корнер, а отново родният бранител бе на точното място малко по-късно, за да блокира шут на Кадержабек.

Вратарят Николай Михайлов пък се намеси решително след шут на забравения от защитата Алекс Крал, който определено бе най-силният играч за чехите през това полувреме.

При последвалия корнер удар с глава на Шик кацна върху гредата.

Единствено в последните минути на полувремето българските играчи успяха да се посъвземат на терена и се задържаха по-дълго в половината на Чехия. Това обаче доведе само до няколко неуспешни центрирания и блокиран удар на Кристиян Малинов.

Халфът на ЦСКА пък имаше огромен късмет, че все още бе на терена. Той получи жълт картон за груб шпагат отзад, а малко по-късно направи ново опасно влизане, но съдията му спести нов картон, който този път щеше да е с червен цвят.

Красимир Балъков направи промяна на почивката и замени младия Мартин Минчев с футболист №1 за изминалата година - Кирил Десподов.

Полувремето обаче започна ужасен. В 50-ата минута чешкият капитан Марек Сухи се възползва от разредения български състав и пусна чудесен пас към Патрик Шик. Нападателят на Рома надигра гонещия го Васил Божиков, прибра топката и я прати във българската врата за втори път.

Това успокои чехите, които значително намалиха темпото и се дръпнаха с няколко метра по-назад. Играчите в червено контролираха играта, а в моментите, когато България опитваше да атакува, в отбраната ни се отваряха доста пространства.

Янкто можеше тотално да реши мача, но ударът му с глава мина встрани, а още няколко ситуации, чехите объркаха следния пас и не се възползваха от подаръците ни.

България не успяваше да атакува в търсене на равенството. Единствено Георги Сърмов опита диагонален шут, който дойде след лошо изчистена топка от противника, а не от страхотна родна атака.

Чехите вкараха и трети гол 15 минути преди края, но съдията правилно го отмени, след като няколко играчи в червено се намираха в засада.

България не успя да приложи финален натиск, въпреки вкарването на втори нападател в лицето на Цветелин Чунчуков от Славия.

Чехите продължаваха лесно да стигат до положения и като по чудо не падаше трети гол в нашата врата. Два поредни корнера и едно меле, бе всичко, с което се изчерпаха положенията на България в последните минути.

Въпреки минималната разлика, Чехия постигна своето, при това напълно заслужено, а Красимир Балъков има доста работа за вършене и много малко време. Още в понеделник България приема Косово на националния стадион "Васил Левски".