Ден №14 от старта на Мондиала бе белязан и от началото на елиминационната му фаза.

Изиграха се два отбора от осминафиналите, след които се оформи страхотният и пропит с много футболна история сблъсък между Нидерландия и Аржентина.

"Лалетата" първо прекрачиха прага на четвъртфиналите след 3:1 над САЩ, а пък Аржентина спечели с 2:1 срещу Австралия, за да се добере сред осемте най-добри в света.

Акцентът от деня безспорно е оформилият се звезден сблъсък, а освен това всички говоря за завръщането на Нидерландия сред най-добрите в света, както и за ... Лионел Меси.

Всичко днес започна с мача между Нидерландия и САЩ, където опитът, тактическата грамотност и страхотната ефективност на европейския тим се оказаха решаващи за получилото се 3:1.

Преди Мондиала момчетата от ниската земя сякаш останаха встрани от обектива на прожекторите. Някак никой не ги слагаше в големите сметки, но Луис ван Гаал очевидно сглоби солиден отбор, който на фона на шумния провал и отсъствието от Мондиал 2018, сега е на четвъртфинал.

Снимка: Getty images

Героят на деня за нидерландците бе Дензъл Дънфрис - десният халф-бек на тима. Днес той се отчете с две асистенции и един гол за победата, като заслужено се превърна в играч на мача.

След края му бе един от малкото моменти, в които виждаме иначе суровия Луис ван Гал усмихнат. Пред репортера той нервно каза, че отборът му не може да допуска елементарни грешки, защото е в Катар за титлата, след което иронично се усмихна и намигна.

Очевидно в "оранжевия" лагер осъзнават, че никой не ги слага в сметките, но пък и добре знаят, че са способни да сътворят сензация.

По-късно вечерта погледите бяха насочени към Лионел Меси и неговата Аржентина, които нямаха право на грешка в мача срещу Австралия, в който влязоха като абсолютни фаворити.

И "гаучосите" съвршиха своята работа, макар по-трудно от очакваното и победа от 2:1.

В своя мач №1000 в професионалния футбол, Лионел Меси изведе Аржентина напред и вкара своя гол №789.

Наистина феноменални цифри за човека с №10, който макар и между четирима австралийски бранители, успя да отправи страхотен удар с левия крак и да се разпише.

По-този начин той задмина Диего Марадона по голове на Световни първенства. Меси вече има девет, а повече е само Габриел Батистута с 10.

Ужасяваща грешка на Матю Райън подари втори гол на Аржентина, а пък щастлив рикошет върна австрлийците в мача.

Да има късна драма е запазена марка на почти всеки мач от Мондиала, а това важеше и за този между Аржентина и Австралия.

След куп пропуски на "гаучосите", австралийците бяха тези с последния шанс в последната 96-а минута, но геройска изява на Емилиано Мартинес сложи точка на спора - Аржентина е на четвъртфинал.

Двата тима имат достатъчно сметки за уреждане, а ако финалът от 1978-а или паметният четвъртфинал от 1998-а ви се струват далечни, то само ще припомним, че през 2014-а именно дузпи между тез идва тима пратиха Аржентина на финал.