Какъв ден на Мондиала!

Макар и съседни чисто географски, емоциите за Испания и Португалия бяха на двете крайности откъм футболни емоции. Защото селекцията на Луис Енрике получи звучен шамар от Мароко и след драматични дузпи беше елиминирана. А веднага след това Португалия унищожи с 6:1 Швейцария и ще има задача да отмъсти за комшиите на ¼-финалите.

ГАЛЕРИЯ С НАЙ-ДОБРИТЕ СНИМКИ ЗА ДЕНЯ ВИЖТЕ ТУК>>>

Ла Роха влезе в мача срещу Мароко като абсолютен фаворит, но го напусна с наведена глава. След 120 минути, в които испанците не успяха да намерят пътя до съперниковата врата, всичко трябваше да се реши на дузпи. Където, очаквано, Испания бе елиминирана. При това с антирекорд - Мората и компания станаха единственият отбор в историята на световните първенства, който не успява да вкара нито една отдузпите си.

Getty Images

Испания се превърна и в първия тим в историята на световните финали, който губи четири пъти след изпълнение на дузпи. Досега Испания имаше 3 поражения, колкото са записали и Англия и Италия.

След мача Луис Енрике отказа да говори за оставка, но по всичко изглежда, че съдбата му е предрешена.

В Мароко пък избухнаха бурни и съвсем заслужени празненства. Защото тимът се представи отлично, като ще е единственият представител на Африка на ¼-финалите.

Само минути след края на драмата между Испания и Мароко, избухна нова, макар и доста по-малка като размер бомба. Кристиано Роналдо бе оставен на резервната скамейка за Португалия срещу Швейцария, а ходът на селекционера Фернандо Сантош бе приет като огромен риск. За радост на спеца - оправдан.

Защото именно 21-годишният заместник на Кристиано - Гонсало Рамош, се превърна в новия любимец на цяла Португалия. Младокът вкара хеттрик във вратата на безобразните в този мач швейцарци и даде сериозна заявка за трансфер в някой от еврограндовете. Това бе и първият хеттрик от началото на световното, а авторът му определено бе неочакван.

Самият Роналдо все пак се появи в игра 20 минути преди края и във вече решен като резултат мач. Но се отчете единствено с попадение, което бе правилно отменено заради засада.

Като цяло обаче Португалия демонстрира впечатляващо представяне. Още повече, че сред голмайсторите името си записа и ветеранът Пепе. Дали обаче "мореплавателите" могат да елиминират Мароко? Предстоят два дни пауза, а мачовете в Катар продължават в петък.