Манчестър Сити и Арсенал днес ще определят шампиона на Англия в заключителния ден от една невероятна битка, минала през обрати и драма - от август 2023-а до май 2024 г. Около 20:00 часа наше време довечера ще знаем отговора на въпроса: Сити ли ще спечели четвъртата си поредна титла, което никой не е правил в историята? Или Арсенал за първи път от 2004-а ще е шампион на Висшата лига?

В 18:00 часа "гражданите" приемат Уест Хем. Те водят с две точки пред Арсенал, който в същия час е домакин на Евертън.

Няма да пропуснем нищо в телевизионната програма и у нас. Мачът на Сити ще върви по Диема спорт 2, а този на Арсенал - по Диема спорт. В добавка, ако не ви интересува кой ще стане шампион, от "Анфийлд" можете да видите сбогуването на Ливърпул с Юрген Клоп в двубой с Уулвърхемптън (също 18:00 ч, по Диема спорт 3).

Но, естествено, основният фокус е върху битката на върха.

Сметките не са сложни.

Getty Images

Сити печели титлата ако победи.

Според всички, които питате в магазина, на улицата или в интернет/медийното пространство, това ще се случи с лекота. Как няма да бие машината на Пеп? След осем поредни победи и при опита, който един тим с три поредни титли, а и спечелил 5 от последните 6 в Англия, има? Естествено, че всичко трябва да мине безаварийно за отбора на Гуардиола.

Но ако не се случи... При реми, гарнирано с победа на Арсенал над Евертън, "артилеристите" вдигат титлата. При равен актив от точки те ще са напред по голова разлика (сега водят с три гола).

Ако Арсенал не бие в своя мач, резултатът от другия е без значение и титлата остава в Манчестър.

А защо да не мине безаварийно всичко на "Етихад" ли? Защото историята говори, че е възможно да видим още доста сериозни драми.

За четвърти път в последните 12 години Сити е в положение да влиза в последен кръг, без да си е осигурил титлата, но като първи в класирането. В три от тези случаи ставаха трилъри, в които нещата никак не бяха безаварийни, както се очакваше.

Май 2012 г., Сити - Куинс Парк

Победа правеше отбора на Роберто Манчини шампион, след като водеше с 9 гола и равни точки пред Манчестър Юнайтед с Димитър Бербатов в състава. "Червените дяволи" биха навън Съндърланд с 1:0 и след последния сигнал в техния мач научиха, че Сити губи с 1:2! Течеше 89-а минута и това практически значеше, че ако не стане чудо с два гола в Манчестър, Юнайтед е шампион.

Но стана. Как точно - не е ясно. И днес е необяснимо как Джеко вкара с глава от най-трудната си ситуация, след като изпусна куп далеч по-лесни. А после Балотели, който подава само с пистолет на челото, постави топката на пътя на Серхио Агуеро, който дриблира и вкара - 3:2 в добавеното време!

Крясъкът на коментатора Мартин Тайлър "Агуеро-о-о-о!" и днес остава символен в историята на английския, а и на световния футбол. Първа титла за Сити след 1968 г. Цялото страдание дойде срещу отбор, който играеше да се спаси от изпадане, но 7-8 минути преди края научи, че е спасен, независимо от резултата.

Май 2019 г., Брайтън - Манчестър Сити

Сити води с 95 точки, а Ливърпул е втори с 94 в удивителен сезон, в който двата отбора се гониха на ръба на съвършенството. В Брайтън неиграещите за нищо домакини поведоха в края на първото полувреме, а на "Анфийлд" надеждата се появи отнякъде, напълно против логиката. Сити обаче се вдигна и обърна мача - 1:4. И стана шампион, въпреки че не беше безаварийно. А за "червените" на Клоп остана въпроса - как точно можеш да не си първи с 97 точки?

Май 2022 г., Сити - Астън Вила

И пак тази битка с Ливърпул... Този път точките бяха 90-89 преди последния кръг, а Сити бе домакин на Вила, който нямаше някаква конкретна цел в мача. Ливърпул прие Уулвърхемптън.

В 76-ата минута обаче резултатът бе 0:2, което бе огромен шок за всички - очакваше се лека и напълно безметежна победа на лидера. Но голове на Гюндоган (2) и Родри обърнаха нещата, а тимът на Клоп отново остана да разсъждава върху въпроса - как с 92 точки не си първи? И как обърна Сити този мач?

Та - ако мислите, че днес отново съставът на Гуардиола ще спечели, може и да сте прави. Но ако смятате, че това ще стане без драми... може и да се окаже, че ви чака интересен следобед и привечер пред телевизора.