"Денят на славата дойде", би следвало да са написали тази сутрин френските вестници. Цитатът от "Марсилезата" бе водещо заглавие в тях през далечната 1984-а, когато на 27 юни Франция се изправи срещу Испания в Париж на финала на европейското първенство. Химнът - изключително боен в смисъла на текста си, бе използван, за да надъха нацията, но и играчите.

И те, водени от великия Мишел Платини, спечелиха трофея след 2:0 на "Парк де Пренс".

Днес в 22:00 часа в Мюнхен отново Франция се изправят в голям мач - полуфинал на Евро 2024. Един от тях някъде около или отвъд полунощ наше време ще е в екстаз от достигнатия финал. Другият ще е в сълзи.

Ето и програмата на деня:

22:00 часа по Нова и Диема спорт 3

Полуфинал: Испания - Франция (Мюнхен).

Добавяме само, че финалът е на 14 юли в Берлин, а до него ще стигне и победителят от другата двойка. Тя противопоставя в сряда от 22:00 часа в Дортмунд отборите на Нидерландия и Англия (БНТ 1 и БНТ 3).

Испания - Франция

Концентрация върху мача на деня. Ще можете да го следите и с на живото гледане на част от екипа на Corner.bg, който ще гостува в Деян Веселинов в SportCast, за да станем заедно свидетели на големия сблъсък. Началото е около 21:00 часа в YouTube канала на SportCast, както и на Corner.bg.

Испанците са най-впечатляващия като футбол отбор на турнира. Справиха се с лекота в групата с три победи:

- 3:0 над Хърватия

- 1:0 над Италия

- 1:0 срещу Албания.

Това са успехи на нула срещу третите в света и актуалния (тогава все още) шампион на Европа. Впечатляващо начало.

На осминафинал Ла Фурия отвя Грузия с 4:1, а в следващия кръг стори вероятно най-трудното на един голям турнир, който е в Германия - да бие Германия. След 1:1 в редовните 90 минути, Микел Мерино донесе победата в 119-ата минута с глава - 2:1.

Днес обаче Испания е разклатена от три важни отсъствия. Наказани са Дани Карвахал и Робин ле Норманд, което реално е цялата дясна зона на отбраната. А Педри, двигателят в средата на терена, е аут от първенството, че и от поне още месец и половина след него, след като бе брутално изритан в коляното от германеца Тони Кроос и изваден в 8-ата минута на четвъртфинала.

Това ще е голям тест за испанците. Дясната зона на защитата е последния парцел от игрището, където искаш да имаш проблем, когато се изправяш срещу най-добрия ляв нападател в света - Килиан Мбапе. Друг е въпросът в какво състояние е и той...

А да го няма най-подвижният и тичащ твой халф, когато срещу теб е "перпетуум мобиле" - Нголо Канте, също не е идеална ситуация.

Мбапе е проблем номер едно за Франция. Никой не знае как ще се представи, след като маската на лицето му очевидно не му дава свобода (най-вече психически) да играе както може. Носът му бе счупен в сблъсък с астриец още в първия двубой на турнира и Килиан играе маскиран от тогава.

Няма гол от игра, вкара от дузпа на Полша (1:1). Но пък това не е само негов проблем... Защото целият френски отбор няма гол от игра! А е полуфиналист!

Фактите са си факти. Франция би Австрия с 1:0, като попадението бе автогол. Срещу Нидерландия направи 0:0, а с Полша - 1:1, като Мбапе вкара от дузпа.

На осмифинала дойде 1:0 над Белгия с автогол на Вертонген в края. После - 0:0 и победа с дузпи над Португалия.

При такъв потенциал в атака, наистина е необяснимо как "петлите" още не са вкарали от игра. И още един въпрос - могат ли да идат до финала все така, без да са го направили!?