Световният шампион Франция завърши наравно 1:1 с Унгария в мач от група "F" на Европейското първенство по футбол.

Със сигурност това е голямата изненада на турнира до този момент, след като всички очаквания бяха големият фаворит Франция, смятан за най-силен отбор на планетата, да мине лесно през скромните унгарци.

С пълните трибуни на "Пушкаш Арена" зад себе си обаче, Унгария геройски си заслужи тази точка, която след последния съдийски сигнал играчи и фенове празнуваха като победа. Тази точка дойде с отлична дисциплина в защита, самоотвержени действия в опитите да се спрат френските звезди, както и разбира се доза късмет, която винаги е нужна в такива ситауции.

И докато Унгария има повод за гордост, то критиките ще са към "петлите", които показаха страхотен футбол при победата си над Германия преди дни в Мюнхен, но днес не намираха начин да се справят с унгарската стена пред себе си.

Все пак Франция вече има 4 точки, което изобщо не е лошо след два мача на голям форум, но може би разочароването идва от факта, че смятаният за задължителен мач срещу унгарците не бе спечелен.

От своя страна Унгария записа първа точка в актива си, като запази надеждите си за класиране напред преди последния си мач срещу Германия в Мюнхен.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: Getty images

Съвсем очаквано още от началото на мача французите взеха инициативата, контролираха топката и такуваха непрестанно в търсене на гол.

Унгария от своя страна отговаряше с добре построена отбрана и доста агресия, като с твърдите си влизания маджарите опитваха да респектират звездите на Франция.

Световните шампиони създадоха доста шансове за гол, но големият им проблем бе уцелването на вратата. Всъщност през тази първа част те отправиха 8 опасни изстрела, но само един от тях намери очертанията на вратата, когато стражът Гулачи изби мощен шут на Бензема.

Двата най-чисти шанса се откриха пред Мбапе, който от няколко метра не уцели вратата с галва, както и пред Бензема, който получи пас фронтално срещу вратата, но опитът му за удар от движение не намери целта.

Общо взето изглеждаше, че рано или късно гол за Франция ще падне.

Но във футбола невинаги се случва логичното, защото в добавеното от съдията продължение на първата част, Унгария успя да поведе с първото си положение в мача.

Шалай малко случайно отклони топката в посока френската врата, където левият краен бранител Атила Фиола демонстрира впечатляваща скорост. Играчът на местния Фехевар надбяга френската отбрана, навлезе в наказателното поле и със завидно хладнокръвие прониза вратата на световните шампиони.

Излишно е да казваме, че около 60 хиляди унгарци по трибуните избухнава в невероятна радост. Самите играчи на отбора се хвърлиха към феновете, за да отпразнуват попадението заедно.

В Будапеща обаче имаше да се изиграят още 45 минути, които съвсем очавкано преминаха изцяло пред унгарската врата.

Освен един удар на Дембеле обаче, "петлите" така и не стигаха до чисти ситуации.

Така дойде 66-ата минута, в която резултатът на "Пушкаш Арена" бе изравнен.

Вратарят Юго Лорис изрита топката напред, а Лоик Него не действа особено разчетено и позволи на Килиан Мбапе да я овладее. Тук е мястото на отбележим, че натурализираният унгарски национал Него е роден в Париж и има 20 мача за младежите на Франция, рамо до рамо с някои от днешните си съперници.

А след като овладя топката, Мбапе подаде успоредно на голлинията, където Вили Орбан в опит да изчисти просто я спря за връхлитащия Антоан Гризман, който просто нямаше как да сбърка.

Малшанс за Орбан, който имаше вина и за първите два гола на Португалия преди дни.

В последните около 20 минути от мача играчите на Унгария почти не преминаваха централната линия на терена, но това не изглеждаше да ги притеснява особено.

Те се бяха подредили отлично в отбрана, като въпреки сериозният натиск, Франция имаше само едно сериозно положение да постигне обрата.

То се откри пред Килиан Мбапе в 82-ата минута, когато мощният изстрел на френската звезда бе спасен от отличния днес Петер Гулачи.

Така геройски Унгария успя да удържи световния шампион, а ремито бе прието като истински успех по трибуните.