Аталанта отне мечтата на Байер (Леверкузен) за перфектен сезон. Италианците са новият носител на трофея в Лига Европа, след като във финала на турнира в Дъблин в сряда вечер бяха по-добрият от двата отбора и спечелиха с 3:0, нанасяйки първа загуба през сезона на германския шампион.

След като в продължение на 51 мача "аспирините" нямаха идея що е то поражение, сега трябваше да преглътнат горчиво хапче от Апенините. Аталанта пък сложи край на 61-годишното чакане за трофей. До момента "Богинята" имаше едно-единствено отличие в историята си - Купа на Италия от 1963-а, а този сезон загуби финала в същия турнир от Ювентус.

ВИДЕО РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

Двата отбора започнаха точно така, както подобава на участници във финал - с огромен хъс, здрава преса, особено от страна на Аталанта и очевидно себераздаване на всеки един от играчите на терена. След като желанието сякаш надделяваше над футболните моменти в първите десетина минути, дойде моментът на първия удар. А той бе нанесен от Аталанта в 12-ата минута.

Италианците разиграха отлично нападение по десния фланг, а Давиде Дзапакоста се озова с топката в наказателното поле, откъдето центрира към далечната греда. Там пък Адемола Лукман бе позициониран перфектно и с мощен удар изведе своя тим напред - 1:0.

Германците трябваше бързо да се съвземат от шока, превъзмогвайки неспирния натиск на противника. Шест минути след гола Жереми Фримпонг получи перфектен пас от дълбочина на дясното крило и прати топката към дъгата на наказателното поле, където Алекс Грималдо не успя да шутира добре, а Йосип Станишич го направи, но Мусо спаси.

И точно когато Леверкузен сякаш започна да играе една идея по-уверено, голмайсторът Лукман добави още един на сметката си. Нигерийският нападател направи резултата 2:0 в 26-ата минута, когато грешка в центъра на Байер се превърна в светкавична акция на Аталанта, при която Лукман с лекота преодоля защитник в бяло и реализира втория си гол с изстрел в далечния ъгъл за 2:0.

Грималдо пропусна най-добрия шанс за германските шампиони до този момент, след като атака с по едно докосване на Байер приключи с прехвърлящ пас към испанския играч, който се озова сам срещу вратаря, но стреля много, много слабо.

Надеждата все пак бе жива, защото досега през сезона Леверкузен бе изоставал с поне два гола четири пъти и не бе губил нито веднъж. Но не и сега.

С оглед на изоставнето от два гола Чаби Алонсо потърси повече сила в атака и започна второто полувреме с пускането на Виктор Бонифейс, но и това сякаш не бе от особена полза за "аспирините". Като цяло първите петнадесетина минути на тази част не предложиха нещо кой знае колко запомнящо се, а в 58-ата минута Фримпонг стреля от воле, но много, много високо и неточно.

"Бергамаските" постепенно се дръпнаха в собствената си половина и често бяха с всички 11 играчи зад централната линия. Байер се опитваше, но като цяло играта на отбора въобще не вървеше в тази майска вечер. Все пак при един от малкото добри шансове за играчите на Чаби Алонсо, Вирц центрира меко към вратарското поле, където Грималдо връхлиташе да стреля с глава, но Мусо самоотвержено грабна топката в 64-ата минута.

Моментни проблясъци от това, което сме свикнали да виждаме през сезона досега, бяха единственото, което Леверкузен предлагаше, а в 76-ата минута всичко сякаш приключи, дори и за този тим, който се връщаше в мачовете в последните минути не един или два пъти. Скамака подаде към Лукман, който пак финтира защитник на противника, навлезе в наказателното поле и този път с левия крак реализира за 3:0 - първият играч с хеттрик във финал на Лига Европа.

И едва вторият в европейски финал след Пиерино Прати, нанизал три гола за Милан срещу Аякс през 1969 година в КЕШ.

Все пак Леверкузен ще има шанс за още един трофей - в събота предстои финал за Купата на Германия срещу Кайзерслаутерн.

А воденият от Джан Пиеро Гасперини отбор на Аталанта ще се отдаде на абсолютно заслужени празненства след най-големия триумф в историята си до момента.