Финалът в Шампионска лига днес - лицето на прогреса в женския футбол
Близо 35 хиляди души ще гледат днешния дуел между Барселона и Волфсбург
Днешната събота е специална за футболна Европа по не една причина. Но една от тях е, че това е денят на финала в Шампионска лига.
За най-страстните фенове на играта е ясно, че не става дума за двубоя между Манчестър Сити и Интер, който е на 10 юни, а за финала в женския формат на турнира.
Играта при дамите в последните години бележи изключителен прогрес и това ще се види днес от 17 часа в Айндховен, където в мача за най-престижния клубен трофей ще се борят испанският Барселона и германският Волфсбург.
Български канал няма да го предава, но можете да го гледате по немския, неплатен и достъпен почти за всеки оператор у нас ZDF. Ще се излъчва и пряко в Youtube в канала на телевизия DAZN.
УЕФА организира Шампионска лига при жените от 2001 година, като първия финал бе през 2002-а между Франкфурт и шведския Умеа, спечелен от германките с 2:0.
Оттогава изтече много вода, а интересът към мачовете се увеличи неимоверно. За това свидетелства посещаемостта и по-конкретно финалите. През 2012 година например в мача за титлата между Лион и Франкфурт присъстваха 50 хиляди души на "Олимпиящадион" в Мюнхен. Това и до днес е рекордна посещаемост във финалите.
Днес стадионът на ПСВ в Айндховен е разпродаден изцяло, като се очакват над 34 хиляди души, което вече е традиция за женски мачове.
Посещаемостта ще счупи рекорда за Нидерландия, като през 2019-а националният им женски отбор игра в Австралия пред 30,640 души. Двубоят за титлата ще има и българска следа, тъй като за делегат е избрана Ивета Банкова-Стоянова.
Днешният финал слага край на значим сезон, в който публиката на женската Шампионска лига се увеличи още повече. Средната стойност в двубоите от груповата фаза е 10,800 души на мач, а УЕФА съобщава, че пет от десетте най-посещавани мача са играни именно през настоящия сезон.
"Това е първият случай, в който сме разпродали билетите за финал в Шампионска лига при жените. И това се случи няколко седмици преди самия мач. Това е знак, че достигнахме съвсем друго ниво. Вече много фенове пътуват за гостувания с отборите си, а всеки от тях има над 4500 средно на мач. Ще е грандиозно събитие както за хората на стадиона, така и за тези пред екраните", похвали се Надин Кеслер, която отговаря за женския футбол в УЕФА.
Организацията хвърля сериозни усилия за популяризиране на женския футбол, като финалът в последните години винаги е в различна страна. Имаше такъв в Италия, Швеция, Испания, Унгария, Украйна, Уелс, Германия, Англия, Португалия, Русия и Дания.
Големият хегемон в турнира е френският Лион, който е с осем титли, но през тази година момичетата от Франция отпаднаха от Челси в четвъртфиналите след дузпи. На полуфинала "сините" от Лондон загубиха от Барселона с общ резултат 1:2 и така каталунките се класираха за трети пореден финал. През 2021-а спечелиха турнира след 4:0 над Челси, а през миналата загубиха от Лион с 1:3.
Да, конкурентноспособните женски тимове в Шампионска лига не са чак толкова много, но това се променя бавно и сигурно. За каузата спомагат вътрешните първенства, които стават все по-силни и вече всички големи лиги се излъчват по телевизията.
Освен всичко, вече четири години се връчва "Златна топка" и при жените, като в последните две издания спечели нападателката на Барселона Алексия Путеяс. Тя ще изведе съотборничките си и днес.
Мястото на Волфсбург на финала също не е случайно, тъй като германският тим е шампион в надпреварата от 2013-а и 2014-а. В последствие загуби на три пъти мач за титлата от Лион. През тази година "зелените" стигнаха до най-важния двубой след драматично отстраняване на Арсенал с продължения и общ резултат 5:4.
Звездата на Волфсбург се казва Александра Поп, като тя вече е истински ветеран и мина през всички тези финали. Има и един спечелен с Дуисбург през 2009-а.
Иначе за популярността на женския футбол спомагат и организационните призиви от УЕФА към отделните федерации. За пример може да служи и Българският футболен съюз, който задължава през следващия сезон всички наши отбори да подкрепят каузата по различен начин.
"От сезон 2023/2024 г. всички клубове от Първа лига следва да подкрепят женския футбол чрез прилагане на мерки и дейности, насочени към развитието му, както следва: включване на женски или девически отбор в официални състезания, предоставяне на подкрепа на женски футболен клуб, свързан с кандидата за лиценз, или организиране на футболни инициативи за жени", написаха от БФС след решение на изпълнителния комитет.
Родното женско първенство е много далеч от най-силните в Европа, но също прогресира. През този сезон шампион стана Локомотив (Стара Загора), завършвайки пред НСА и Спортика (Благоевград).