Докато емоциите от Евро 2024 още не са утихнали, шампионите на най-скромните европейски страни са вплетени в битки от началните квалификационни кръгове на Шампионска лига, а първата приказка бе сътворена от полупрофесионалисти от Андора.

Месец и половина, след като Реал вдигна своя 15-и трофей от турнира, отборът на УЕ Санта Колома се превърна в първия тим, преодолял първия квалификационен кръг на новия сезон в най-комерсиалния турнир.

Разбира се, всичко това се случи на почти напълно празен и неугледен стадион, не под светлините на прожекторите, а под жаркото косовско слънце и по възможно най-драматичния начин.

Жребият прати УЕ Санта Колома срещу Балкани и макар да се случи по труден начин, косоварите спечелиха с 2:1 първия мач в Андора след гол в последната минута.

И това е отборът на Балкани, който по същото време преди година победи Лудогорец с 2:0.

Реваншът изглеждаше протоколен, но това не бе така. И все пак Балкани удържаше 0:0 до последната минута и бе на секунди от класирането, докато след един корнер Моедано не се разписа и така УЕ Санта Колома спечел с 1:0 и прати мача в продължения.

В продълженията двата отбора си размениха по гол и след 2:1 в полза на УЕ Санта Колома, мачът отиде на дузпи, които андорците спечелиха с 6:5.

Всичко това идва след една от най-ужасните серии, която европейският клубен футбол е виждал.

УЕ Санта Колома е редовен участник в европейските турнири, но до момента за 17 мача имаше 17 загуби и голова разлика от 5:47.

Всичко това обаче приключи в Косово, а храбрите андорци, които имат съвсем различни професии от футбола, си спечелиха място напред в Шампионска лига и двубои срещу Мидтиланд.

Иначе тази вечер се изиграха общо 8 мача от първия кръг на Шампионска лига, а ето и резултатите в тях:

Балкани (Косово) - УЕ Санта Колома (Андора) 1:2 (3:3 общо резултат и 5:6 при дузпите)

ХИК Хелзинки (Финландия) - Паневежис (Литва) 1:1 (1:4)

Линкълн Ред Импс (Гибралтар) - Хамрун (Малта) 0:1 (1:1 и 5:4 при дузпите)

Пюник (Армения) - Динамо Минск (Беларус) 0:1 (0:1)

Целие (Словения) - Флора Талин (Естония) 2:1 (7:1)

ФКСБ (Румъния) - Виртус (Сан Марино) 4:0 (11:1)

Дечич (Черна гора) - ТНС (Уелс) 1:1 (1:4)

Шамрок Роувърс (Ирландия) - Викингур (Исландия) 2:1 (2:1)