Почина низвергнатата легенда Бела Кароли. Той създаде "перфектната" Надя Команечи
Една от най-големите фигури в спортната гимнастика си отиде на 82 години
Една от най-големите фигури в историята на спортната гимнастика си отиде в Щатите, като медиите в страната разпространиха вестта за кончината на Бела Кароли едва ден след нея.
Не е странно - дългогодишният водещ треньор живееше далеч от медии и публично внимание в дома си край Хюстън, Тексас. В селцето, където е починал, новините не се разнасят на минутата...
Имаше и причина 82-годишният Кароли да прекарва така последните години от живота си, който е като за филм.
Началото - поне за света, е на Олимпиадата през 1976 г., когато треньорът води тима на Румъния на игрите, а в него има само една състезателка над 14-годишна възраст. А Надя Команечи (тогава на 14) записва първата перфектна оценка 10.00 в историята на олимпийските състезания по гимнастика.
Четири години по-късно е зачеркнат в родината му, защото след игрите в Москва 1980 публично заявява, че румънските състезателки са ощетявани за сметка на тези на СССР. "Надя бе ограбена", са думите му в Букурещ, а това не се харесва на властта в страната.
Използва следващата възможност - а тя се отваря през 1981-ва, и заедно със съпругата му Марта остава в Щатите след състезание. Получава разрешение от румънските власти дъщеря им да се присъедини към тях през 1982-ра и семейството се установява зад Океана.
Веднага е нает от американската федерация, както и съпругата му - и двамата работят с националния отбор за предстоящата Олимпиада в Лос Анджелис през 1984 г. А там възпитаничката му Мари Лу-Ретон печели злато в многобоя, което никога преди това не е правено от американска гимнастичка.
Кадрите с прегръдките на момичето с Кароли, който я носи на ръце из триумфиращата зала, стават символни за игрите в Ел Ей, поне за американците.
Румънецът от унгарски произход продължава начело на тима на САЩ, но също така се превръща и в стратег на успеха. Неговата заслуга за програмата, извадила пред света куп шампионки през годините, е огромна.
Създава още няколко олимпийски шампионки в многобоя - Шанън Милър, Настя Лукин, Карли Патърсън и Габи Дъглас. През 2016-а, вече като координатор на тима, гледа триумфа на Симон Байлс, но и вижда злато в отборната надпревара.
Тогава обаче вече се е разгорял скандалът с доктор Лари Насар, а обвиненията и признанията му за нещата, които са се случвали на лагери на отборите на Щатите през годините, съвпадат и с времената на Кароли като треньор.
Той отрича каквато и да е връзка или знание за сексуалното насилие над гимнастички, но е тотално низвергнат от федерацията на страната. Реално е оставен извън системата, като заедно със съпругата му се оттеглят в малкото ранчо край Хюстън и имената им изчезват от публичното пространство. Опозорен в очите на обвинителите и близките на жертвите на насилието, но всъщнос - без доказана вина по случаите.
Роденият в Унгария румънец така и не пожела да говори по темата, дори търсен от медии от родината му в последните 6-7 години.
Днес, след като новината за смъртта му най-после видя бял свят, Надя Команечи написа в Инстаграм профила си:
"Човек с голямо влияние върху живота ми.
Почивай в мир, Бела Кароли. Преди почти 50 години той ме изведе до историческото представяне и Перфектната 10-ка на Олимпиадата. А това промени живота ми завинаги."
Надя Команечи и румънският отбор вървят към подиума на поредното състезание, наблюдавани от Бела Кароли
Снимка: Getty Images