ЦСКА спечели с 1:0 гостуването си на Ботев (Пловдив) в отложен двубой още от петия кръг на родния шампионат.

Планираният още за началото на сезона мач бе отложен заради европейските ангажименти на ЦСКА, а два месеца по-късно "червените" успяха да вземат трите точки, които ги направиха и временен лидер в Първа лига.

Решителна в мача се оказа дузпа в 72-ата минута, от която падна и единственият гол в този двубой.

Вкара я "червеният" нападател Дюкенс Назон, а около отсъденият наказателен удар нямаше никакви съмнения.

Нарушението дойде след доста наивно изпълнение на Джеймс Ето'о, който се забави и препъна играч на ЦСКА точно на линията на наказателното поле. Наивно, защото от тази позиция Марселиньо се бе насочил към десния фланг, а не в посока вратата на Ботев, но халфът на домакините все пак извърши фаул.

Голът от дузпа бе и първият точен удар за ЦСКА в мача, но той се оказа напълно достатъчен за "червените" да оглавят класирането на Първа лига точно преди последния кръг от първия полусезон.

ЦСКА има 31 точки на върха, вече с една повече от досегашния лидер ЦСКА 1948, но и само с две повече от Лудогорец, който има мач по-малко и при спечелването му може от своя страна да се окаже лидер.

Но към момента фактите са такива, че лидер е ЦСКА, при това след победа в едно от най-трудните гостувания през сезона изобщо.

А в края на първото полувреме поводите за опитимизъм в ЦСКА не бяха особено много, защото след скучната му първо половина, Ботев бе доста по-опасният тим на терена.

"Канарчетата" дори имаха няколко много чисти положения и със сигурност трбява да съжаляват, че се оттеглиха на почивка при нулево реми.

Най-чистото положение безспорно бе пред Реда Рабеи, който в 30-ата минута се откъсна очи в очи с вратаря на ЦСКА имаше цялото време на света да го преодолее, но Бусато спаси удара му.

След това пропуски направиха Емануел Току и Елвис Ману, а Мохамед Брахими дори нацели страничната греда при опит да вкара директно от корнер.

Втората част подобно на първата също започна с по-малко футболни моменти, но направените промени от страна на Саша Илич подействаха положително на играта на ЦСКА и резултатът не закъсня.

След няколко опасни атаки и едно сериозно положение, ЦСКА си спечели и правото да изпълни наказателен удар, който Дюкенс Назон превърна в гол.

Снимка: Bulphoto