Черно море е футболният господар на Варна след горещо дерби на "Тича".

В него "моряците" победиха Спартак с 3:2, носейки радост на "зелено-бялата" част на морската ни столица.

Обстановката на стадион "Тича" бе страхотна, такава каквато подхожда на едно градско дерби, а двата тима не разочароваха и на терена, където поднесоха зрелище с пет попадения.

След тях обаче победата бе за Черно море, като "моряците" вече 16 години не са губили от своя градски съперник. Разбира се, за този период мачовете между двата тима бяха едва пет, като два от тях завършиха наравно, а три с победа за днешния домакин.

Трябва да отчетем, че и двата тима влязоха в това дерби в доста различни изходини позиции - Черно море от петата, а Спартак от последната, което малко или много оказа влияние в този сблъсък.

Почти през цялото време "моряците" имаха превъзходство, особено през първата част, когато доминацията бе тотална.

Снимка: БТА

Тогава Васил Панайотов откри резултата в 38-ата минута след центриране на Сула, а минути по-късно сърцатият халф на домакините можеше да удвои, но ударът му срещна гредата.

Втората част започна така, както завърши първата, а Черно море се нуждаеше само от пет минути, за да удвои, когато точен бе най-опитният в състава Даниел Димов.

Той отклони топката с глава в страничната греда, а след това и с доза късмет тя се върна при него, като на празна врата той нямаше проблем да вкара за 2:0.

И докато с оглед играта изглеждаше, че този втори гол тотално убива интригата, то сякаш от нищото Спартак намали, получавайки сериозен подарък от отбраната на домакините.

Живко Атанасов не изчисти добре топката и националът ни Иван Йорданов асистира към Евандро, който на празна врата върна интригата в мача.

Този гол бе последван от най-силните минути за Спартак в целия мач, но вместо изравняване за домакините, видяхме трети гол за Черно море. Той бе дело на централния бранител Владко Дробаров, който в 74-ата минута вкара за 3:1.

Това обаче не бе краят на шоуто на "Тича", защото Спартак още веднъж се върна в мача. Този път Денис Баланюк се откъсна от отбранта и намали, но "соколите" нямаха сили за нещо повече.

След дербито за Варна, което бе един от най-приятните мачове за наблюдаване в родния елит що се отнася до атмосфера, Черно море запази петата си позиция с 53 точки, само с една по-малко от Левски, който е с мач пасив.

Спартак пък ще влезе във фазата на плейофите от позицията, която заема вече цял сезон - последната. "Соколите" имат едва 17 точки в актива си и са на пет от бараж за оставане в елита.