Хърватия отстрани Русия след 2:2 в редовното време и продълженията и 4:3 след изпълнение на дузпи.  Така след 20 години балканският тим е отново на полуфинал на Световно първенство.

Двата тима завъшиха наравно 1:1 в редовното време, а в продълженията си вкараха по още един гол.

Домагой Вида отбеляза за 2:1 в полза на хърватите, а Марио Фернандес изравни пет минути преди края, за да се стигне до дузпи.

При тяхното изпълнение късметът бе на страната на Хърватия, а както и на осминафиналите, решителната отбеляза Иван Ракитич.

Съперник на балканската страна на полуфиналите ще е тимът на Англия, а мачът е на 11 юли.

Двубоят в Сочи бе повече от емоциален. Домакинската публика го направи специален, а драматичната развръзка бе черешката на тортата за неутралния зрител. Разочарованието е в руския лагер, но оттам могат само да са горди от цялостното си представяне.

Хърватия ще се надява на финал, но и вдигане на нивото срещу класния отбор на Англия.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Двубоят започна активно, а удари на Черишев и Дзюба бяха блокирани от хърватски бранители в началото на мача.

В 6-та минута Анте Ребич успя да се измъкне от руски защитник в наказателното поле, но прострелното му центриране бе пресечено от Акинфеев. След последвалия корнер Ребич стреля с глава, но неточно.

Пет минути по-късно Вършалко центрира към Манджукич, но нападателят на "Ювентус" не успя да насочи добре топката.

Последваха около 20 минути, в които не се случваше нищо интересно на терена, за да дойде 31-та, когато Денис Черишев изправи зрителите на стадион "Фищ" на крака.

Той размени подаване с Артьом Дзюба, елиминира Лука Модрич и със страхотен удар в горния десен ъгъл на вратата откри резултата в полза на Русия.

Хърватите не се стреснаха от попадението и само 8 минути по-късно успяха да изравнят.

Иван Перишич успя с акробатично изпълнение да запази излизащата в тъч топка в игра, а тя отиде в останалия непокрит Марио Манджукич.

Той напредна и навлезе в наказателното поле, където центрира към нахлуващия Андрей Крамарич, който изравни с глава.

Двата отбора бяха предпазливи в началните минути на втората част, като единственото по-интересно положение дойде след акробатичен удар на Крамарич.

В 60-та хърватите като по чудо не поведоха след грешка в руската отбрана.

Акинфеев и двама защитници се сблъскаха, а топката попадна в Иван Перишич, който опита да я насочи в долния десен ъгъл на вратата, но уцели гредата.

В 71-та минута и Русия имаше нелош шанс за гол, но Александър Ерохин стреля над вратата след центриране на Марио Фернандес.

До края двата тима не предприемаха рискове и логично интересните положения пред вратите липсваха, а редовните 90 минути завършиха при 1:1, което означаваше, че както и в осминафиналите, Русия и Хърватия ще играят продължения.

Умората си личеше и двата тима, което влияеше и на качеството на играта. При една грешка на Деян Ловрен в отбрана Фьодор Смолов се откъсна от хърватската отбрана и падна искайки нарушение, но съдията прецени, че такова няма.

В ответната атака Хърватия стигна до корнер, след който падна и гол за 2:1.

Модрич центрира в наказателното поле, където Домагой Вида стреля с глава. Топката мина покрай един хърватски и двама руски играчи и влезе във вратата на Игор Акинфеев.

През второто полувреме на продълженията Русия хвърли всички сили в търсене на изравнителния гол.

Даниел Субашич първоначално спаси удар Далер Кузяев и опасно центриране Смолов, а пет минути преди края натискът на Русия даде резултат.

Алан Дзагоев центрира, а бразилецът Марио Фернандес се извиси над хърватската отбрана и изравни, за да се стигне до дузпи.

При дузпите:

За Русия: Фьодор Смолов (пропуск), Алан Дзагоев (гол), Марио Фернандес (пропуск), Сергей Игнашевич (гол), Далер Кузяев (гол)

За Хърватия: Марсело Брозович (гол), Матео Ковачич (пропуск), Лука Модрич (гол), Домагой Вида (гол), Иван Ракитич (гол)