Хърватия победи Англия с 2:1 след продължения и се класира за своя исторически първи финал на Световно първенство.

"Ватрените" успяха да направят обрат срещу "Трите лъва" и ще бъдат съперник на Франция в неделния финал на "Лужники".

Англия успя да открие резултата в началото на мача, но след изравняването в средата на втората част, хърватите заиграха по-добре и успяха да обърнат в продълженията.

В герой за балканската страна се превърна Марио Манджукич, отбелязал победното попадение в 109-та минута.

Това е първи финал в кратката футболна история на Хърватия, докато Англия, като и преди 28 години, ще трябва да се задоволи с мача за третото място.

Хърватите ще бъдат първата балканска страна, която ще спори за Световната титла.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Двубоят започна чудесно за англичаните, които успяха да поведат още в 5-та минута.

Модрич фаулира Деле Али, а зад топката застана Кийрън Трипиър който със страхотно изпълнение не остави шансове на Даниел Субашич и изведе "Трите лъва" напред.

След гола хърватите се активизираха в търсене на изравняване, но това отвори много пространства за англичаните, най-вече за бързия Рахим Стърлинг, който на няколко пъти получи чудесни пасове от своите съотборници.

В 14-та минута след изпълнение на корнер, Хари Макгуайър стреля с глава, но топката мина встрани.

С преполовяването на първата част хърватите се настаниха по-трайно в английската половина, но опасностите идваха само след далечни удари. Единственият точен бе на Анте Ребич, но не представляваше проблем за Пикфорд.

В 30-та минута като по-чудо Хари Кейн не вкара, но се оказа, че нападателят е бил в засада.

В началото на втората част хърватите отново бяха по-активният тим, но първото добро положение бе за Англия.

Трипиър центрира в наказателното поле, но Ловрен се намеси решително, изчиствайки топката пред погледа на Хари Кейн.

Хърватите отговориха с удар на Ребич и опасен такъв на Перишич, който бе блокиран от хвърлилия се пред топката Кайл Уокър.

Така се стигна до 68-та минута, когато Симе Вършалко центрира перфектно в английското наказателно поле, а Иван Перишич изпревари Кайл Уокър и изравни.

Английските играчи имаха сериозни претенции за опасна игра срещу бранителя, но съдията прецени, че такава няма.

Само три минути по-късно Хърватите бяха близо до пълния обрат, но удар на Перишич срещна гредата, а Анте Ребич стреля слабо при добавката.

Последваха минути на хърватско превъзходство, а играчите на Англия изглеждаха объркани от допуснатия гол. "Трите лъва" все пак се отърсиха и Джеси Лингард имаше отличен шанс, но навлезе в наказателното поле и стреля встрани от вратата на Субашич.

В 82-та минута Манджукич получи чудесен пас в наказателното поле от Брозович, овладя на гърди, но стреля право в Пикфорд.

В следващата атака Иван Перишич имаше чудесен шанс след неразбирателство в английската отбрана, но не успя да насочи топката във вратата.

До края на единствената ситуация се откри пред Англия, но Хари Кейн не успя да нанесе хубав удар след центриране от фаул и така се стигна до продължения.

След предпазливи начални минути, Джон Стоунс като по чудо не изведе Англия напред. Бранителят се извиси след изпълнение на корнер и отправи чудесен удар с глава, но Симе Вършалко успя да изчисти от голлинията.

В самия край на първото полувреме от продълженията Марио Манджукич получи чудесен пас, но от около метър стреля в тялото на Пикфорд.

Хърватите започнаха по-активно второто полувреме на продълженията и в 109-та минута стигнаха до пълен обрат в срещата.

Английските бранители не се ориентираха добре след центриране в наказателното им поле, топката бе пратена към Манджукич, а нападателят простреля Пикфорд за 2:1.

До края Англия опита да изравни, но без успех.