АЗ Алкмаар е новият европейски шампион в турнира Младежка Шампионска лига, след като помете на финала Хайдук (Сплит) с 5:0.

Мачът в Женева на отборите до 19 години се игра при нетипична атмосфера за такова ниво - над 6000 бяха ултрасите от Хърватия, изпълнили трибуна и подкрепяли своите като на мач от мъжката Шампионска лига.

И това не стигна.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ>>>

Глупаво направена дузпа в края на първото полувреме даде аванс на АЗ - вкара Джейдън Адай.

После Ернест Поку отбеляза два пъти (70-а и 76-а минути), а после дойде и моментът на резервата Мекс Меердинк - две попадения в 79-а и 87-ма минути.

След почивката, и особено в последните 20 минути, Хайдук рухна. И разочарова торсидата от Сплит, която бе видяла паметната победа над Милан с 3:1 на полуфинала.

Куриозно, преди година финалът бе Бенфика - Залцбург и завърши 6:0 за португалците.

Очевидно мачовете за трофея са орисани напоследък да бъдат разгроми без голяма интрига.

Куп големи фигури на европейския футбол дойдоха в ложите в Женева - Рафа Бенитес, Роберто Мартинес, Арсен Венгер бяха сред ВИП-гостите на УЕФА.

АЗ става първият нидерландски шампион в турнира, а клубът мечтае за европейски дубъл през сезона. Първият тим е на полуфинал в Лигата на конференциите, след като преди дни отстрани Андерлехт на четвъртфинал с дузпи.