Мохамед Салах отвърна на критиките за спад във формата с невероятно включване в игра като резерва за Ливърпул в сряда вечер, когато отборът му разнищи като гост Рейнджърс със 7:1.

Погромът в Глазгоу не се виждаше на хоризонта чак в такива размери, когато Салах застана край тъчлинията за влизане на терена в 68-ата минута. Току-що Дарвин Нунес бе направил 3:1, а египтянинът замени именно него, като се очакваше "червените" просто да затворят мача и да си осигурят победата.

Вместо това се изви ураган. 13 минути след влизането си Салах вече бе автор на хеттрик, а между головете му минаха точно 6 минути и 12 секунди: 75-а, 80-а, 81-ва. Това е най-бързият хеттрик в историята на Шампионската лига - удивителен рекорд, постигнат от резервната скамейка.

ВИЖТЕ ТОП 3 НА НАЙ-БЪРЗИТЕ ХЕТТРИЦИ В ШЛ>>>

И това не е всичко.

С първото си попадение, вкарано с най-стария, ефективен и типично уличен удар с върха на пръстите, който в махалата наричаме "боц", Мо Салах изравни Дидие Дрогба и Серхио Агуеро в друга класация. Тримата имаха в онзи момент по 36 гола за английски клуб в турнира. Дрогба - за Челси, Агуеро - за Манчестър Сити. С двете си следващи попадения Салах вече е еднолично начело за всички времена с 38, като отдавна е минал легенди като Гигс, Рууни, Роналдо, Ван Нистелрой, Анри и т.н.

"Типично за Мо, а?!", смееше се Юрген Клоп след мача. Германецът поясни - египтянинът е горял от желание да влезе, ядосан от това, че е оставен резерва. А това се случи, защото в неделя отборът му среща Манчестър Сити в първенството. Мач, който се очаква да е много по-труден и важен от гледна точка на "червените".

Понякога е обяснимо, ако забравим, че египтянинът играе едва шестия си сезон за Ливърпул, струва ни се, че е там цяла вечност. А и статистиките са потресаващи. Салах е вкарал 164 гола в 267 мача във всички турнири (по 0.64 средно на двубой), като с тези темпове ще стигне над 30 попадения средно на сезон в края на настоящия. При това - без да е централен нападател.

Мо вече е №5 във вечната ранглиста с голмайстори на Ливърпул, където пред него остават само легендарни имена - Роби Фаулър (183), Стивън Джерард (186), сър Роджър Хънт (197) и Йън Ръш, който изглежда недостижим с 336. Всеки от тях е играл за клуба поне в 9 сезона, като сравнение с това, че Салах почти ги настигна за по-малко от шест.