72 000 души се събраха на митичния "Уембли", за да наблюдават плейофната среща за влизане в Чемпиъншип между Уикъмб Уондърърс и Съндърланд. "Черните котки" спечелиха  с 2:0 и от догодина ще играят във второто ниво на английската футболна пирамида. Те се завръщат там, след като изпаднаха през сезон 2017-18 и прекараха няколко тежки години в Лига 1.

Първото полувреме започна с доминация на Съндърланд, като "черните котки" имаха повече притежание на топката и успяха да  създадат няколко опасни положение още в началните минути.

В 12-та минута Елиът Ембелтън се възплозва от празното пространство оставено от играчите на Уикъмб и отправи силен изстрел, който прониза вратата на Дейвид Стокдейл. По този начин Съндърланд поведе в резултата. До края на първата част инициативата се водеше от Съндърланд, а оптитите за изнасяне на топката в предни позиции от страна на Уикъмб бяха убивани в зародиш.

Второто полувреме започна с натиск на "черните котки". В 51-та минута Кори Евънс центрира остро, а Патрик Робъртс засече, но топката мина над гредата.

В 59-та минута Уикъмб достигна до едно от най-добрите си положения в мача. Сам Воукс се възползва от грешка в защитата на Съндърланд. Той направи добър рейд и се озова сам срещу вратаря на "черните котки", но направи лошо последно докосване и нанесе слаб удар, който попадна право в ръцете на Патерсън.

В 67-та минута Патрик Робъртс изведе Рос Стюърт с пас зад гърба на отбраната на Уикъмб, нападателят беше повален грубо в наказателното поле. Имаше претенции за дузпа, но те не бяха уважени.

Две минути по-късно защитник на Уикъмб докосна топката с ръка в наказателното си поле, но съдията Саймън Хупър отново не отсъди дузпа.

Getty Images

73-та минута легендарният Адебайо Акинфенва влезе в игра. 40-годишният ветеран, който тежи 102 килограма изигра последните си минути, като професионален футболист. Той не остави сериозен блясък на игрището. Направи няколко добри подавания, но не проби плътната защита на Съндърланд. Все пак, феновете посрещнаха влизането му на крака. Нападателят е легенда в долните дивизии на английската футболна пирамида, защото разбива стереотипите с огромното си тегло, което е неподходящо за футбол, както и с  нетипичните интервюта, които дава.

В 80-та минута Рос Стюърт сложи край на надеждите на Уикъмб за влизане в Чемпиъншип. Той овладя топката на границата на наказателното. Отправи силен удар по земя и не остави никакъв шанс на Дейвид Стокдейл, който не помръдна. Така резултатът стана 2:0 в полза на Съндърланд.

До края на мача играчите на Уикъмб се опитаха да създават голови положения, но се провалиха.

"Бeше ми казано, че съм прекалено дебел и няма да стане футболист. Доказах, че чуждото мнение няма значение. Имах прекрасна кариера изпълнена с падения и успехи, но най-важното е, че играх с любов към футбола", каза Акинфенва след мача.