Манчестър Сити спечели първия си мач във Висшата лига след над месец и половина пауза, надделявайки при гостуването си на Лийдс Юнайтед с 3:1.

Последният двубой от 16-ия кръг на шампионата предложи поредно шоу на Ерлинг Холанд, който вкара своите голове №19 и №20. Постигна това число в едва 14 мача, което е абсолютен рекорд в най-престижното първенство. Досегашният рекордьор в това отношение бе Кевин Филипс, който се нуждаеше от седем мача повече...

С 11-ата си победа през сезона Сити си върна второто място в класирането, което бе загубил за кратко за сметка на Нюкасъл. Тимът на Пеп Гуардиола има 35 точки и изостава с пет от лидера Арсенал.

За Лийдс загубата бе осма през сезона и тимът от Йоркшър е 15-и с 15 точки, само на две от зоната на изпадащите.

Сити поведе в резултата в едноминутното продължение на първото полувреме, когато Кевин Де Бройне проби с топка в крака по левия фланг и подаде на Родри. Испанецът отклони към Рияд Марез, за да последва спасяване, но и лесна добавка на Родри за 1:0.

Лийдс се надяваше да се върна в мача, но вместо това се срина в началото на втората част. В 51-ата минута Ерлинг Холанд вкара след груба грешка на Лиъм Купър, който подари топката на Джак Грийлиш. Десетката не прояви егоизъм и подаде на норвежеца на празна врата за 2:0.

В 64-ата минута резултатът вече беше 3:0, когато Де Бройне подаде на Холанд, а той веднага отклони към Грийлиш, за да се получи двойно подаване и бившият играч на Дортмунд да вкара с едно докосване.

Лийдс успя да върне едно попадение в 73-ата минута. Сам Грийнууд центрира от ъглов удар и Паскал Струиг отклони точно топката с глава за 1:3.

Следващият мач за хората на Пеп Гуардиола е домакинство на Евертън на 31 декември. В същия ден Лийдс гостува на Нюкасъл.