Голямото дерби на Глазгоу, противопоставящо Селтик и Рейнджърс трябваше да се изиграе ден преди края на годината, а двата тима изпратиха 2023-а с истинско зрелище.

Три гола, два от които страхотни. Девет жълти картона, един червен, както и няколко кървави сблъсъка украсиха дербито, което в крайна сметка Селтик спечели с 2:1.

По този начин "детелините" си подсигуриха първата позиция и нанесоха първа загуба на своя опонент от 17 мача насам.

За последно "сините" загубиха на домашната сцена преди точно три месеца - на 30 септември, а за тяхно съжаление следващото им поражение дойде на най-неприятното място - "Селтик Парк".

Паоло Бернардо заслужено откри за "детелините" в 25-ата минута, а в самото начало на втората част японската звезда на Селтик - Кього Фурухаши удвои с истински шедьовът.

Японецът, който "зелената" част на Глазгоу определя като истинският талисман на отбора, по перфектен начин завъртя топката в горния ъгъл на вратата след шут от границата на наказателното поле.

А около тези два гола носът на Матю О'Райли бе счупен, а Стивън Уелш напусна терена с извадено рамо. Доказателство, за жестоките единоборства и твърд футбол, който по стара традиция двата тима практикуваха в дербито.

Снимка: Getty images

А нещата за Рейнджърс добиха безнадежден вид, когато в 71-ата минута Леон Балогун си изкара директен червен картон. Така с човек по-малко и два гола изоставане шансовете не бяха големи, но капитанът Джеймс Таверниър ги върна с невероятно изпълнение.

Запазената му марка - пряк свободен удар се озова във вратата и Рейднжърс опита да потърси изравняването в последните минути и 8-минутното добавено време, което обаче двата отбор прекараха предимно в сблъсъци и караници.

Така Селтик продължава да е лидер, но вече с 51 точки. Рейнджърс има 43 и два мача по-малко, които и да спечели, няма да успее да изпревари своя голям съперник.