Левски спечели вечното дерби на българския футбол, побеждавайки големия враг ЦСКА с 2:0 в среща от 11-ия кръг на елитния ни футболен шампионат.

Голове на Илиян Стефанов и Уелтън в последните 15 минути на двубоя решиха крайния победител, като по този начин "сините" прекъснаха серия от десет поредни мача без успех срещу ЦСКА в първенството.

Победата за тима на Станимир Стоилов бе заслужена и е втора поредна в дербито след тази над във финала за Купата на България, която донесе още по-голяма радост за привържениците.

Днешният мач, въпреки че се игра при лошо състояние на терена на националния стадион "Васил Левски", предложи много интересни моменти на терена, както и обичайните емоции по трибуните. През първата част Уелтън тормозеше много "червената" отбрана, но на другата врата гол на ЦСКА беше отменен, а освен това отборът на Саша Илич удари греда. Втората част започна със слаб футбол, но след 70-ата минута темпото отново се вдигна и Левски наказа съперника с два бързи гола. В края пък Иван Турицов от "червените" бе изгонен с директен червен картон.

Снимка: Bulphoto

Така "сините" вече имат 18 точки и се изравниха с отборите на Славия и Локомотив (София), но след само осем изиграни мача. С девет изиграни ЦСКА има 22 точки и остава на третата позиция.

Левски започна по-добре срещата най-вече благодарение на устремните пробиви на крилото Уелтън, който доста лесно преодоляваше "червената" отбрана. В десетата минута поредният такъв доведе до пас на Роналдо, който от чиста позиция видя как ударът му е спасен от Густаво Бусато.

В 17-ата минута ЦСКА изглеждаше, че поведе в резултата, но попадението бе отменено.. Маурисио Гарсес подаде към Лазар Туфегджич, който стреля в тялото на Пламен Андреев също от чиста позиция. Последва опит на Хосе Кордоба да изчисти топката, но той също я прати в тялото на своя вратар. Този път обаче след това тя влетя във вратата и се получи куриозен автогол. Само че след това ВАР отмени попадението заради засада на сърбина.

В 29-ата минута "червените" отново бяха много близо до гол. След статично положение топката бе изчистена и падна на крака на Джонатан Линдсет, който отправи фантастичен удар от воле, но кълботосе отби в страничната греда. Отново липса на късмет за ЦСКА. Още в ответната атака пък Уелтън за пореден път си поигра със защитата на съперника. Подаде остро към Роналдо, но той не успя да засече на сантиметри пред вратата. Мачът се играеше на много високо темпо.

През втората част ситуацията на терена се промени драстично - футболът отстъпи на емоциите по трибуните, а след час игра мачът беше прекъснат след димна завеса, дошла от феновете на Левски.

В 69-ата минута "сините" отправиха първия точен удар за втората част. Ивелин Попов изпълни не лошо пряк свободен удар, но Бусато се разтегна и изби в корнер.

Моментът за "сините" дойде в 77-ата минута, когато Попов изведе резервата Илиян Стефанов. Той си поведе топката лошо, но се получи серия от рикошети и нападателят се озова пред опразнената врата с топка в крака. Макар и с доза късмет бившият играч на Берое отново наказа "червените" по подобие на финала за Купата на България - 1:0.

Само четири минути по-късно Левски удари още веднъж на контраатака. Тибо Вион направи лошо връщане и изведе съперника си Роналдо, който пък пусна успореден на вратата пас към Уелтън, а бразилската комбинация завърши с лесно попадение за 2:0.

Малко преди края на редовното време ЦСКА остана с човек по-малко след червен картон на Иван Турицов, който удари с лакът Уелтън. Първоначално му бе показан жълт, но решението бе променено.

Съдията Драгомир Драганов даде осем минути продължение и в тях ЦСКА опита да натисне съперника, но "синята" защита се справи достатъчно добре.

Левски: 1. Пламен Андреев; 2. Жереми Петрис, 5. Келиан Ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами; 30. Филип Кръстев, 8. Андриан Краев; 18. Роналдо, 7. Георги Миланов, 17. Уелтон; 10. Ивелин Попов

ЦСКА: 1. Густаво Бусато; 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матей, 4. Мено Кох, 5. Брадли Де Нойер; 15. Тибо Вион, 21. Амос Юга; 27. Маурисио Гарсес, 7. Джонатен Линдсет, 11. Лазар Туфегджич; 30. Дауда Бамба