Българският национален отбор по футбол изигра един от най-срамните мачове в новата си история.

Хората на Ясен Петров допуснаха кошмарна загуба при гостуването си на Литва във Вилнюс с 1:3 в световните квалификации за първенството в Катар догодина.

Литовците, които предимно развиват баскетбол в страната си, изглеждаха като отбор, който може и реално пропусна да ни разгроми. Вкараха три попадения, но пропуснаха още няколко ситуации най-вече в края на мача. Нашите играха без идея в предни позиции, а в защита играта им бе неузнаваема - нищо общо с това, което показаха при равенството с европейския шампион Италия. България получи странна дузпа в началото, която Димитър Илиев пропусна, а малко след това допусна гол. През втората част Кирил Десподов изравни, но литовците заслужено отбелязаха две нови попадения.

Резултатът е шокиращ - последната победа на Литва в квалификации е преди пет години, когато бе надвит отборът на Малта. Литва едва за трети път в този век вкарва три гола в официален мач - първите два случая бяха срещу Фарьорски острови през 2003-а и срещу Румъния през 2008-а.

Снимка: AP/БТА

България пък вече в 16 поредни мача не може да вземе успех като гост, а днешната среща изглеждаше като напълно реална възможност за това. Още повече, че преди месец победихме този опонент, макар и трудно в София. Новата ситуация в Група "C" е следната - България е на четвърта позиция с пет точки, а Литва е на последното място, въпреки първите си три точки.

Срещата започна динамично и с две ситуации пред двете врати още в откриващите минути. Първо Васис Божиков изпусна след статично положение. На другия край на игрищетo Каролис Лаукжемис получи от левия фланг и стреля по диагонала, но топката мина на сантиметри от вратата на Мартин Луков.

В 12-ата минута след изпълнение на ъглов удар главният съдия отсъди странна дузпа за България, при която не се видя къде точно е нарушението. Зад бялата точка застана Димитър Илиев и той стреля твърде слабо. Вратарят нямаше проблем да улови.

Така се стигна до 18-ата минута, при която литовците направиха добра контраатака. Тя завърши с подаване на Арвидас Новиковас подаде към Юстас Ласицкас и той от близка дистанция реализира за 1:0.

В 26-ата минута България можеше да изравни след страхотно изпълнение на Тодор Неделев, който стреля буквално от тъча. Вратарят на домакините трябваше да се разтегне максимално, за да предотврати изумителен гол.

В следващите минути нашите взеха инициативата, но трудно пробиваха защитния блок на съперника. Имаше един шанс в 38-ата минута, когато Десподов укроти топката в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но последва спасяване. Четири минути по-късно Георги Йомов опита с далечен шут, но в случая топката мина покрай вратата.

Вместо България да започне с натиск второто полувреме в търсене на изравняване, предимно трябваше да се защитава. В 52-ата минута центриране отдясно стигна до Викинтас Сливка, който стреля от воле. Нашите имаха късмет, защото топката се отклони в крака на Антов и прелетя на сантиметри над вратата. Малко след това Юстас Ласицкас бе на перфектна стрелкова позиция, но ударът му попадна в обсега на Луков.

Моментът на България дойде в 64-ата минута. Съдията отсъди нарушение срещу Кирил Десподов малко пред наказателното поле и звездата на Лудогорец отправи перфектен удар над стената, който не остави шанс на вратаря - 1:1.

Литва обаче продължи да прави много опасни атаки и в 73-ата минута Роландас Баравикас направи хубаво двойно подаване в наказателното поле преди да стреля много неточно. Личеше си, че домакините играят с повече увереност, но и че чисто футболната класа им липсва. За жалост второто често личеше и при нашите.

В 81-ата минута Литва бе на сантиметри от гол. След центриране от фаул Линас Климавичус отклони с глава и Мартин Луков можеше само да изгледа как топката срещна напречната греда. Голям късмет за хората на Ясен Петров.

В следващата атака късметът приключи. При нов фаул Ласицкас спря топката за Фьодор Черних, който със силен изстрел бе близо да скъса българската мрежа - 2:1.

Поредната атака донесе до трети гол на Литва. Центриране от левия фланг намери Черних, който надскочи Антов и с глава от близка дистанция вкара за 3:1. Кошмар.

ЛИТВА: Шеткус, Вайткунас, Климавичиус, Шаткус, Баравякас, Сливка, Мегелайтис, Черних, Новиковас, Ласикас, Лаукжемис

БЪЛГАРИЯ: Мартин Луков, Андреа Христов, Петко Христов, Валентин Антов, Васил Божиков, Петър Витанов, Кристиян Малинов, Георги Йомов, Тодор Неделев, Кирил Десподов, Димитър Илиев.