Лийдс Юнайтед почти сигурно няма да влезе директно във Висшата лига на Англия, а ще трябва да мине през кошмара на плейофите - едно от най-трудните и пълни с непредвидими моменти изпитания в британския футбол.

Тимът на българския национал Илия Груев загуби шокиращо с 0:4 гостуването си на Куинс Парк Рейнджърс в Западен Лондон, с което "развя бялото знаме" за едно от първите две места в класирането на Чемпиъншип.

Халфът на България игра 88 минути, преди да бъде заменен от Глин Камара. Груев излезе от терена секунди, след като негово нарушение недалеч от наказателното поле донесе статичното положение, от което КПР вкара четвъртото попадение.

Домакините се спасиха от изпадане с гръмката победа, която идва напук на логиката срещу отбор, който е втори в класирането. Но едва ли ще остане там.

Илиас Шаир вкара нв 8-ата минута, Лукас Андерсен удвои в 22-рата, а Линдън Дайкс вкара в 73-ата за 3:0. За да дойде 88-ата минута, в която Сам Фийлдс направи 4:0.

Лийдс е с 90 точки, но е играл вече 45 мача. Остава му само един до края на редовния сезон - домакинство на Саутхемптън на 4 май.

Лидерът Лестър вече е член на Висшата лига с 94 точки - няма как да бъде изпреварен от повече от един тим до края на сезона! Този тим има още два двубоя, но те са без значение, "лисиците" се завръщат в елита.

Втората квота вероятно ще е за Ипсуич, който е трети с 89 точки, но има цели три мача до края. Те са срещу Хъл (събота) и Ковънтри (вторник) като гост, както и домакинство срещу Хъдърсфийлд на 4 май. Пет точки трябват на този състав, за да е над Лийдс и сигурен за Висшата лига.

В плейофните позиции твърдо е Саутхемптън (84 точки), а Уест Бромич (72), Норич (72) и Хъл (69) се борят за другите две позиции. Първата ще е за Лийдс или Ипсуич.

Плейофите са във формат - полуфинални дуели в два мача на разменено гостуване, а после финал на "Уембли" между победителите в тях.