Такива вечери само футболът може да продуцира, а когато се случат в най-емоционалното и лудо по играта място на планетата - Южна Америка, остават завинаги в паметта.

Гремио, шампионът на континента за 2017 г., инфарктно отпадна на полуфинала на Копа Либертадорес и няма да защитава трофея си.

Ривер Плейт, грандът от Аржентина, събра всяка сила на традицията и името си, за да елиминира бразилците и да стигне финал на надпреварата, която е еквивалент на Шампионската лига в Европа.

Стана по сценарий, който в Холивуд би пожънал огромен успех.

Ривер губеше с 0:1 след домакинския първи полуфинал, а в реванша като гост пак изостана - в 36-ата минута Лео Гомес вкара с помощ и от рикошет за 1:0 и трибуните в Порту Алегре щяха да се срутят. Трябваха два гола срещу отбора, сочен за най-силен на континента в последните 24 месеца.

Но гостите не се отказаха, не е в ДНК-то на Ривер да го прави.

Наказаният треньор Марсело Гаярдо, който гледаше от ложите зад стъклена преграда, прати на терена след първото полувреме своя номер 10. Символен за клуба и аржентинския футбол. Сега го носи Гонсало Мартинес, наричан Пити.

Гремио владееше нещата въпреки натиска на гостите, като по шампионски вървеше към втори пореден финал. Девет минути преди края обаче Пити Мартинес центрира от пряк свободен удар и Рафаел Сантос Боре - колумбиец, един от едва двамата чужденци в състава на Ривер, реализира с глава.

Настанаха напрегнати минути, гостите натиснаха още по-яростно и изстрел на Лукас Прато бе блокиран - корнер. Дори играчите на Ривер не искаха нищо повече, убедени, че топката е избита с тяло от защитник на Гремио.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Но реферът Андрес Куня от Уругвай получи сигнал в слушалките си и отиде да гледа видео... Системата VAR промени хода на мача и турнира.

Оказа се, че резервата Матеус Бресан е избил с ръка топката. Да, удар отблизо и е спорно, дали можеше изобщо да го избегне, но - очевидно с ръка. Дузпа!

И се започнаха сцени, които могат да се видят само в тези части на света. Девет минути от 86-ата, когато стана положението, до 95-ата, наказателният удар не бе изпълнен. Играчите опитаха разправа, а после го удариха на молба към рефера. Някои се разплакаха...

По трибуните също бе военно положение и полицаи с каски застанаха край тъчлинията. Пити Мартинес в това време, под дъжда на Порту Алегре, чакаше с топката на 11 метра от финала. Стреля безпощадно - както подобава на десетка на Ривер. 1:2 и на домакините бе нужен гол.

Играха се още 9 минути, чак в 114-ата Куня свири край.

Ривер е на финал отново, след като взе трофея през 2015-а. И още нещо, защото най-хубавото може би предстои.

В другия полуфинал, преди реванша довечера, Бока Хуниорс води с 2:0 на Палмейрас. Ако удържи аванса си, за първи път в 58-годишната история на турнира ще гледаме финал Ривер - Бока. Суперкласиката!